Logo
До статей

«Укртелеком» не хоче гасити борги Ахметова перед Укрексімбанком

31 липня, 2017
Аналітика
«Укртелеком» не хоче гасити борги Ахметова перед Укрексімбанком

20 липня Госпсуд міста Києва в рамках справи за позовом Укрексімбанку до «Укртелекома» щодо стягнення 1,1 млрд грн – повернув «Укртелекому» без розгляду його зустрічний позов до Укрексімбанку щодо припинення зобов`язань за договором.

«До зустрічних позовних матеріалів долучено фіскальний чек та опис вкладення в цінний лист на підтвердження факту направлення відповідачеві за зустрічним позовом копії зустрічної позовної заяви з додатками. В описі вкладення зазначено про направлення відповідачу зустрічної позовної заяви з додатками на 52 аркушах. Натомість зустрічні позовні матеріали, подані до суду складаються з 67 аркушів. Отже, позивач за зустрічним позовом направив відповідачу за зустрічним позовом інші зустрічні позовні матеріали, ніж ті, що подані до суду.

Законодавством не передбачено застережень, щодо не обов’язковості направлення відповідачу тих чи інших документів. Законом чітко встановлено обов’язок позивача направити відповідачу копію позовної заяви з доданими до неї документами, без будь-яких винятків», - констатується в ухвалі Печерського райсуду від 20.07.2017.

Нагадаємо, в середині березня ТОВ «ЕСУ» мало погасити облігації на 4,6 млрд грн, однак не зробило цього.

Нагадаємо, 11 липня Госпсуд м. Києва задовольнив позов Укрексімбанку та вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» 2,83 млрд грн заборгованості, у т.ч. 2,24 млрд грн – прострочена сума боргу по номінальній вартості облігацій 2013 року випуску (мали бути погашені в березні поточного року).

Згідно з судовими матеріалами, на 26.04.2017 заборгованість ТОВ «ЕСУ», яка виникла внаслідок невиконання зобов`язань по облігаціям, з урахуванням пені, 3% річних та інфляційних втрат складала 3,64 млрд грн. У жовтні 2016 року Госпсуд м. Києва вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» 810 млн грн відсоткових платежів по облігаціям.

Як повідомляло агентство «ЛігаБізнесІнформ», ще в 2015 році «Укртелеком» приєднався до переговорів ТОВ «ЕСУ» з Ощадбанком і Укрексімбанком. В результаті «Укртелеком» взяв на себе зобов`язання викупити у них облігації ЕСУ на 2 млрд грн плюс заплатити відсотки. Як планувалося, це мало відбутися за рахунок коштів від продажу 3G-оператора «Тримоб» для «МТС Україна», але ця угода так і не відбулася.

Акції «Укртелекома» були передані в заставу Укрексімбанку й Ощадбанку. Відповідно якщо ТОВ «ЕСУ» не погасить облігації та не домовиться про їх реструктуризацію, держбанки можуть звернути стягнення на ці папери.

У березні-2017 була інформація, що Ощадбанк та Укрексімбанк можуть отримати близько 40% акцій «Укртелекома» в обмін на реструктуризацію боргів і продовження ще на кілька років термінів їх виплати.

31 травня Госпсуд м. Києва порушив провадження в справі за позовом Ощадбанку до «Укртелекома» щодо стягнення 1,1 млрд грн.

24 травня цей же суд порушив провадження в справі за позовом Ощадбанку до ТОВ «ЕСУ» про стягнення 886,5 млн грн. При цьому ще торік Ощадбанк звертався в суд з позовом до ТОВ «ЕСУ» щодо стягнення відсоткових платежів по облігаціям на 714 млн грн.

09 червня Госпсуд м. Києва поновив провадження в справі за позовом ліквідатора Дельта Банку до ТОВ «ЕСУ» щодо стягнення 19,4 млн грн. Обгрунтовуючи вимоги, ліквідатор Дельта Банку посилався на порушення відповідачем умов випуску облігацій ТОВ «ЕСУ» (був зареєстрований 12.04.2013) та несвоєчасне перерахування відсоткового доходу за 9-ий і 10-ий відсотковий періоди за іменними звичайними облігаціями серії С (160 872 шт; номінал – 1 тис грн).

Раніше в коментарі ТОВ «ЕСУ», який журналісти отримали через прес-службу «Укртелекома», констатувалося, що «на жаль, скрутна економічна ситуація вимагає реструктуризації зобов’язань». «ТОВ «ЕСУ» працює над планом реструктуризації цих зобов’язань та не коментує перебіг переговорів з держателями облігацій», - констатували в ТОВ «ЕСУ».

Розміщення облігацій в 2011 році сприяло ТОВ «ЕСУ» приватизації 92,8% акцій «Укртелекома» (за них Фонд держмайна отримав 10,6 млрд грн). На той час ТОВ «ЕСУ» було підконтрольним австрійській компанії EPIC, а в 2013 році ТОВ «ЕСУ» перейшло під контроль Р. Ахметова.

Тоді основними покупцями облігацій ТОВ «ЕСУ» стали Ощадбанк і Укрексімбанк, які, за різними даними, придбали папери на суму по 2 млрд грн. Таким чином держбанки, принаймні, опосередковано посприяли переходу «Укртелекому» під контроль Р. Ахметова.

У 2011 році Сбербанк повідомляв про виділення для «Укртелекома» кредиту на 250 млн дол. Як зазначалося тоді, кредитна лінія мала складатися з двох траншів терміном три і п`ять років. Кредитні ресурси мали бути спрямовані на рефінансування боргів «Укртелекома», а також на фінансування капітальних вкладень та поповнення обігових коштів.

За даними слідчих ГПУ, в рамках вказаного кредитного договору ПАТ «Укртелеком» передало для ВАТ «Сбербанк России» в заставу «все ліквідне майно» (цитата з ухвали суду).

Директор департаменту по зв`язках із громадськістю та зовнішнім комунікаціям «Укртелекому» Михайло Шуранов підтверджував, що заставою по кредиту дійсно є частина активів оператора зв`язку. За його словами, мова йде про частину обладнання та деякі об`єкти нерухомості. Конкретний обсяг він не назвав. Хоча додав, що «сума застави відповідає діючій кредитній лінії». А вона, як каже Шуранов, зараз значно менша, ніж вказані ГПУ $250 млн. Конкретних сум М. Шуранов не надав.

У звіті «Укртелекома» за ІІ квартал, як звертало увагу агентство «ЛігаБізнесІнформ», вказано, що загальні зобов’язання оператора по кредитам становлять 1,736 млрд грн. Частину цього суми (343 млн грн) оператор ще за підсумками 2016 року мав повернути Китайському банку розвитку. Договір з китайським банком на отримання довгострокової кредитної лінії з лімітом $ 50 млн Укртелеком уклав наприкінці 2015 року. Таким чином, за іншими кредитами (не китайськими) оператор може мати зобов’язання не більше 1,4 млрд грн, що за нинішнім курсом становить $54 млн. Це і є максимально можлива сума боргу, яка може бути перед Сбербанком.

У травні 2017 року видання dubinsky.pro з посиланням на власні джерела писало, що Приватбанк аналізує можливість видачі кредиту для «Укртелекома», щоб компанія, яка наразі підконтрольна Р. Ахметову, рефінансувала борг перед Сбербанком на 810 млн грн.

«Неформальну вказівку правлінню Приватбанку розглянути цей кредитний проект і видати «Укртелекому» гроші надійшло з Адміністраціі Президента, з якою останнім часом у пана Ахметова дуже багато спільних інтересів. Безпосередня комунікація з Шлапаком йде через НБУ, де також рекомендують видати цю позику», - констатувало видання.

Сьогодні Р. Ахметов вважається близьким до П. Порошенка та А. Яценюка. Главою правління Укрексімбанку є О. Гриценко (наближений до П. Порошенка), а главою правління Ощадбанку – А. Пишний (близький соратник А. Яценюка).

 

За матеріалами: Finbalance

Коментарі
Додати коментар