Logo
До статей

Збиткова арифметика «Укрзалізниці»

23 березня, 2018
Аналітика
Збиткова арифметика «Укрзалізниці»

На пасажирських перевезеннях втрачають 3,5 млрд. Такі збитки «Укрзалізниця» зафіксувала на пасажирських перевезеннях за минулий рік.

Найзбитковіші поїзди: Маріуполь — Львів (-159,9 мільйона гривень), Ізмаїл — Одеса (-97,4 мільйона), Київ — Рахів (-90,4 мільйона), Київ — Лисичанськ (-80,7 мільйона) та Чернівці — Львів (-27,3 мільйона).

А найрентабельніший поїзд Київ — Москва із 154 мільйонами гривень прибутку, а також Одеса — Москва (98 мільйонів гривень) та Київ — Санкт-Петербург (20 мільйонів). Також вийшли у плюс деякі внутрішні, наприклад, Київ — Одеса (47 мільйонів гривень прибутку) та Київ — Львів (29,7 мільйона). Про причини таких фінансових результатів розповідає координатор проекту «Поїздка» Олександр Бондаренко.

— Чому одні поїзди дають величезні прибутки, а інші — чималі збитки?

— Найбільшу роль тут відіграє тариф. Вартість квитка у плацкартний вагон поїзда Київ — Москва коштує 2141 гривню, у купейний — 3681 гривню, а в поїзд Маріуполь — Львів — у десять разів менше (184 та 308 гривень відповідно). І це попри те, що відстань маршруту першого — 855 км, другого — 1589 км. Тарифи на міжнародні перевезення принаймні в десять разів вищі, аніж тарифи на внутрішні. Ну й заселеність поїздів, що курсують в російському напрямку, висока. Провідники кажуть, що поїзд Київ — Москва іде заповненим туди і назад. Цей потяг минулого року перевіз 232 тисячі пасажирів, а Львів — Москва — 350 тисяч осіб. Ними переважно користуються українські заробітчани. Один рейс Київ — Москва приносить «Укрзалізниці» щонайменше 211 тисяч гривень прибутку. А напрямок Маріуполь — Львів не такий популярний.

— Чому пасажирські перевезення аж настільки збиткові?

— Майже в усьому світі пасажирські перевезення дотаційні. Скажімо, Німеччина витрачає приблизно 70 мільярдів євро з бюджету щорічно на компенсацію таких перевезень. У нас, за словами чиновників, пасажирські перевезення дотаційні на 70%. «Укрзалізниця» покриває ці збитки за рахунок вантажних перевезень. Але є декілька нюансів. По-перше, витрати на пасажирські перевезення «Укрзалізниця» рахує на власний розсуд. По-друге, відповідно до статуту компанії, перевезення пасажирів — це соціальне зобов'язання «Укрзалізниці». Але на сьогодні нез'ясоване питання, хто замовник цих перевезень. В усій Європі замовник — держава. У нас також мало би бути державне замовлення. Кабмін мав би дати «Укрзалізниці» завдання — перерахувати всі напрямки, якими треба возити пасажирів, вказати обсяги перевезень. Але Володимир Омелян, міністр інфраструктури, каже, що в «Укрзалізниці» ніхто попит не вивчає. Через непродуманість такої політики й маємо ситуацію, що багато поїздів збиткові.

— Цього року державний монополіст планує підвищити ціни на залізничні квитки на 20%. Із 1 квітня вартість проїзду має зрости на 10%, з жовтня — ще на 10%. А чи можна сподіватися на покращення якості перевезень?

— Ні. Сьогодні безпека перевезення пасажирів у катастрофічному стані, зокрема, електробезпека. У кожному вагоні є апаратура, що показує, є коротке замикання чи нема, втікає на корпус струм чи ні. Раніше категорично було заборонено виїжджати в рейс, якщо вона відімкнена. Тепер це загальна практика. Електрика коротить, через це відбуваються пожежі... Читайте більше

 

За матеріалами: газета «Експрес»

Коментарі
Додати коментар