До новин

Коболєв припускає, що слідство хоче "злити" справу про "газ Жеваго"

10 лютого, 2022
Резонансні справи
Коболєв припускає, що слідство хоче "злити" справу про "газ Жеваго"

Ексглава "Нафтогазу" Андрій Коболєв заявив, що його не допитували у справі щодо так званого "газу Жеваго", за його словами, слідство не бажає доводити справу до суду.

Про це повідомляє інформаційний портал «Банкрутство & Ліквідація» із посиланням на інтерв'ю Коболєва виданню Forbes.

"Ця історія (про "газ Жеваго" - ред.) має коріння із 1990-х. Тоді таке траплялося часто, таких "спірних газів" – багато. Є спірний газ "УкрГазЕнерго"; великі обсяги вимагає повернути "Укрнафта". У кожної із цих суперечок своя історія.

У 2005 чи 2006 році Жеваго якось вдалося отримати документи від керівництва "Нафтогазу", що підтверджують його позицію – що "Нафтогаз" через свою компанію "Укртрансгаз" привласнив його газ. Це дозволило в суді повернути ситуацію на користь його компанії – "Укренергозбут". Не зрозуміло, справедливо видали документи чи ні, але суд зобовʼязав "Укртрансгаз" повернути газ цій компанії", - розповів він.

"Жеваго у 2014 чи 2015 роках приїжджав до мене та намагався домовитися. Я сказав, що розглядати мирові угоди я не готовий, "Нафтогаз" не готовий. Він засмутився", - додав Коболєв.

За його словами, за стіл переговорів у 2020 році "Нафтогаз" повернула судова система, Державна виконавча служба та Мінʼюст.

"Як? На початку 2020 року компанія "Фін-Інвест", якій "Укренергозбут" поступився правом на спірний газ, через суд змогла змінити спосіб виконання судового рішення – замість газу з рахунків "Нафтогазу" вона почала списувати гроші. Вона встигла списати більше 200 млн грн із загальної суми близько 2 млрд грн. Якби не втрата грошей, питання й надалі лежало би на полиці. Нам було невигідно його чіпати.

Про те, що гроші списуються і треба терміново щось робити, добре знали на Банковій, у Мінʼюсті, про неї знав голова СБУ Іван Баканов. Усі розуміли, що ми вибираємо між поганим варіантом – віддати газ – та дуже поганим варіантом – віддати гроші. Хорошого варіанта тут, на жаль, більше не лишилося", - зазначив ексглава НАК.

Коболєв "не впевнений", що є бажання доводити цю справу до суду.

"Ні мене, ні незалежних членів наглядової ради не допитували у справі. Це дивно. Якщо хочете знайти істину – допитайте членів наглядової ради", - підкреслив він.

"Я повʼязую спроби переслідування, обшуків та залякування виключно з бажанням створити димову завісу, перекласти відповідальність за провали у "Нафтогазі" після мого звільнення на попередників.

Після знищення корпоративного управління у 2021 році "Нафтогаз" плавно перетворюється на банкрута, знову просить гроші з держбюджету. Нове керівництво держкомпанії також здійснило катастрофічну помилку влітку – вони не закупили вчасно газ", - відповів Коболєв на питання про причини обшуку.

Нагадаємо, силовики провели обшук у колишнього керівника "Нафтогазу" Андрія Коболєва у справі щодо відчуження газу на 2,2 млрд грн у 2020 році.

Суперечки щодо цього газу велися ще з 1999 року. Тоді ЗАТ "Укренергозбут" передало державному підприємству "Укртрансгаз" (УТГ) 418 млн куб м газу. Останнє повинно було поставити паливо споживачам, яких вкаже "Укренергозбут".

Проте з цього обсягу була поставлена лише частина газу, а у газотранспортній системі залишилося 305 млн куб м палива. Саме за них сторони судилися 20 років.

У 2019 році у конфлікті з’явилася третя сторона – пов’язана з Костянтином Жеваго ТОВ "ФК "Фін-інвест", яке викупило право на отримання 305 млн куб м газу. Згодом суд постановив стягнути з УТГ еквівалент цього газу – 2,3 млрд грн.

Тоді в "Укртрансгазі" дії "Укренергозбуту" та "Фін-інвесту" назвали "такими, що можуть мати ознаки шахрайства".

В середині 2020 року права вимоги від "Укренергозбут" перейшли до іншої фірми – ТОВ "Профі-Газ", пов’язаної з київським бізнесменом Ігорем Вороновим. Вже наприкінці року у Нафтогазі вирішили укласти мирову угоду з цим пулом "шахрайських" фірм.

УТГ попросив "Нафтогаз" оформити договір позики на 300 млн куб м газу, аби віддати їх "Профі-Газ", яка на момент ухвалення "мирової" юридично мала на це право. Угоду затвердили рішеннями суду від 10 та 13 листопада.

Таким чином, газ вартістю 2,2 млрд грн отримала компанія "Профі-Газ".

Розбірки між колишніми та нинішними власниками "Укренергозбут" за права на обсяг газу досі тривають. Наприкінці 2021 року Верховний суд підтвердив рішення щодо визнання недійсним договору 2018 року з купівлі-продажу акцій компанії "Укренергозбут" компанії "Профі-Газ".

Натомість "Укртрансгаз" вимагає у "Нафтогазу" відшкодувати йому завдану шкоду шляхом повернення 305 млн кубометрів природного газу, який передали ТОВ "Профі газ".

Коментарі
Додати коментар