До новин

Позичальникам «Михайлівського» суд призначив кредитора

27 січня, 2017
Банкрутство фінустанов
Позичальникам «Михайлівського» суд призначив кредитора

Вищий адміністративний суд України виніс рішення стосовно кредитів «Михайлівського» - боржники банку зобов'язані погашати свої кредити не ліквідатору банку, а компаніям «Плеяда» і «Фагор».

Про це повідомляє інформаційний портал Банкрутство & Ліквідація із посиланням на Finclub.

Суди трьох інстанцій скасували рішення Фонду гарантування щодо нікчемності продажу кредитів на 682 млн грн. Якщо Фонд добровільно не віддасть сплачені позичальниками суми, почнеться новий судовий конфлікт.

Банк продав роздрібні кредити на 680 млн грн напередодні запровадження в нього тимчасової адміністрації. Фонд гарантування вкладів фізосіб програв усі три судові інстанції в суперечці за цей кредитний портфель.

Крапку в цій справі 12 січня 2017 року поставив Вищий адміністративний суд України. Суди з'ясували, що 19 травня 2016 року ТОВ «Фінансова компанія "Плеяда» уклало з банком «Михайлівський» договір факторингу. Банк відступив «Плеяді» права вимоги до своїх позичальників на загальну суму 679,86 млн грн, оціночною вартістю портфеля у 479,81 млн грн, отримавши за них 480,6 млн грн. Знижку в 199,26 млн грн напередодні підтвердив звітом «Дельта-Консалтинг». 20 травня банк продав «Плеяді» кредити ще на 2,43 млн грн. Цього разу за номіналом. Виконання договору супроводжувалося підписанням актів прийому-передачі документів. Сумарно банк продав 111 тис. кредитних договорів. Оплата проходила з рахунку «Плеяди» в цьому ж банку. Того ж дня «Плеяда» переуступила кредити компанії «Фагор».

23 травня в банк увійшла тимчасова адміністрація, яка вже 30 травня визнала договір факторингу нікчемним. Фонд попередив позичальників «Михайлівського», щоб вони платили за кредитами не фінансовим компаніям, а йому.

«Відчуження прав вимог за кредитними договорами Банку Михайлівського відбулося всупереч прямій забороні за нікчемною угодою. Банк Михайлівський на сьогодні залишається єдиним дійсним кредитором за укладеними раніше договорами. Під час сплати коштів на користь компанії «Фагор» погашення кредитної заборгованості не відбувається!», – заявляли у ФГВФО.

«Плеяда» з цим не погодилася. Вже 3 червня Окружний адміністративний суд Києва як забезпечувальний захід заборонив банку приймати платежі за цими кредитами. А 10 серпня він повністю задовольнив позов компанії та скасував рішення Фонду про нікчемність договору факторингу. Київський апеляційний адміністративний суд 29 вересня підтвердив вердикт першої інстанції. А Вищий адміністративний суд назвав «вірними» висновки судів і відхилив касацію ФГВФО і банку.

Суд погодився з аргументами «Плеяди» про те, що в результаті операції факторингу банк не став неплатоспроможним.

«Навпаки, банк отримав прибуток, який міг використовувати для розрахунків з кредиторами, а вартість прав вимоги, відчужених за договором факторингу, відповідає ринковій вартості (звичайним цінам)», – йдеться в рішенні ВАСУ у справі № 826/8273/16.

«У рішенні про нікчемність договору факторингу не вбачається, які саме обставини свідчать про наявність підстав для визнання зазначеного договору недійсним, а саме про взяття банком на себе зобов'язань, в результаті яких банк став неплатоспроможним; про відчуження банком прав вимоги за цінами, нижчими за звичайні; про надання позивачеві переваг; про збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку; з порушенням норм законодавства», – констатував суд.

Тому під час здійснення операції переуступки портфеля банк не порушив законодавство, і у нього не було обмежень на продаж активів.

У «Фагорі» вважають, що 111 тисяч позичальників Банку Михайлівського тепер мають платити лише їм.

«Судовими рішеннями підтверджено, що ФК «Плеяда» законно купила права вимоги за кредитними договорами «Михайлівського», в зв'язку з чим платежі за ними більше не повинні йти банку. Платити за кредитами необхідно виключно на рахунок ФК «Фагор», якій ФК «Плеяда» продала права вимоги за кредитними договорами», – заявили у компанії «Фагор».

Компанія хоче отримати з позичальників не тільки 682 млн грн заборгованості, але й нові штрафи і пені.

«Кредитна заборгованість клієнтів, які після 19 травня не платили компанії «Фагор», залишилася непогашеною. І такі клієнти повинні погасити її з нарахованими відсотками та штрафними санкціями за весь період неналежного виконання зобов'язань», – вважають в компанії.

Як раніше повідомляв інформпортал Банкрутство & Ліквідація, у «Михайлівського» виявилося у 36 разів менше активів, ніж декларував банк.

Коментарі
Додати коментар