Logo
До новин

Проблемні кредити банків: що пропонує НБУ?

05 січня, 2018
Борги
Проблемні кредити банків: що пропонує НБУ?

В ексклюзивному коментарі інформаційному порталу Банкрутство & Ліквідація прес-служба Нацбанку України пояснила зміст законопроекту "Про діяльність з управління заборгованістю". Його розробила група фахівців під керівництвом консультанта ЄБРР за підтримки НБУ.

Кардинально зменшити кількість токсичних банківських активів – одне з стратегічних завдань держави до 2022 року. Адже торік Україна встановила світовий рекорд за обсягом проблемних кредитів. Вони у вітчизняній банківській системі складають понад 50%, у державних банках взагалі сягають 75%.

Як на законодавчому рівні впоратися з цією проблемою?

Мета проекту Закону України "Про діяльність з управління заборгованістю" наступна:

  • правове забезпечення діяльності компаній з управління заборгованістю в Україні,
  • створення належного конкурентного середовища на вторинному ринку кредитів в Україні,
  • удосконалення правового регулювання передачі прав вимоги за заборгованістю (у тому числі, проблемною заборгованістю банків).

Такі кроки сприятимуть розв’язанню проблеми "токсичних" активів у банківській системі та приходу приватного капіталу на ринок проблемних активів, а також допоможуть відновленню активного кредитування в Україні.

Законопроект передбачає створення нової категорії небанківських фінансових установ − компаній з управління заборгованістю, які будуть додатковими (до вже існуючих) інструментами передачі та врегулювання заборгованості.

На законодавчому рівні пропонується встановити прозорі вимоги до створення таких компаній, порядок їх діяльності та роботи з набутою заборгованістю, а також інші регуляторні вимоги.

Новостворені компанії будуть наділені достатніми повноваженнями та правами для купівлі у банків заборгованості боржників за ринковими (обумовленими винятково між сторонами) цінами.

Після купівлі заборгованості компанія зможе вчиняти ряд наступних дій, серед яких:

o    добровільне опрацювання з боржником можливих засобів погашення заборгованості;

o    урегулювання та реструктуризація заборгованості боржника, у тому числі, шляхом прощення боргу;

o    добровільне управління майном боржника, як один із можливих способів погашення заборгованості.

Проектом закону пропонується тимчасово, до 2023 року, звільнити всіх боржників − як фізичних так і юридичних осіб − від сплати податку на дохід (прибуток), нарахований у випадку прощення частини їхнього боргу компанією з управління заборгованістю.

Компанії з управління заборгованістю також зможуть надавати супутні консультаційні послуги кредиторам, боржникам та потенційним інвесторам, які матимуть бажання придбати проблемний актив.

Розроблений проект закону пропонує комплексний перегляд відповідних положень законодавства, а створені ним чіткі правила для торгівлі проблемними активами сприятимуть залученню Україною іноземних інвестицій від міжнародних професійних учасників вторинного ринку кредитів.

Коментарі
Додати коментар