До статей

Під прикриттям зими: Як Вілкул повісив на Кривий Ріг ще одного комунального банкрута

23 жовтня, 2017
Журналістські статті
Під прикриттям зими: Як Вілкул повісив на Кривий Ріг ще одного комунального банкрута

Нездарна господарська діяльність керівництва криворізької мерії щороку несе мешканцям міста все більші проблеми з опаленням і здорожчанням тарифів.

Схоже, що Кривий Ріг цієї зими таки буде з теплом. Наляканий можливістю приватизації одного з двох основних теплогенеруючих підприємств міста мер Кривого Рогу Юрій Вілкул, скасувавши вересневу сесію, поспішив до Києва вирішувати питання про передачу «Криворізької Теплоцентралі» в комунальну власність.

З ким і про що домовлявся криворізький мер у Києві, можна тільки здогадуватися. На жовтневій сесії він традиційно по-хамськи позбувся докучливих депутатських запитань на цю тему, проте стало зрозуміло, що в Києві криворізького чолобитника «почули» і дозволили забрати підприємство-банкрут ПАТ «Криворізька теплоцентраль» у власність громади міста.

На думку депутата міськради Наталії Шишки, домовлятися Вілкулу довелося зовсім не з Фондом Держмайна і не з Кабінетом Міністрів, а саме в кулуарах Верховної Ради. Якраз на той час в Києві вирішувалася доля судової реформи, і, можливо, нардепи від Кривого Рогу, в обмін на збереження репутації криворізького очільника, пішли на угоду і погодилися віддати свої голоси за такий непопулярний у представників «Опозиційного блоку» законопроект.

Так чи інакше, подачу тепла Кривому Рогу гарантували, в місті почалося заповнення теплотрас. Щоправда, довелося-таки оприлюднити той факт, що банкрутом є не тільки «Криворізька теплоцентраль», що не новина, але й комунальна «Криворізька тепломережа». Ще 4 квітня 2017 року на КПТМ «Криворіжтепломережа» розпочато процедуру банкрутства в зв'язку з заборгованістю в 15 мільйонів гривень, а на задоволення вимог кредиторів накладено мораторій.

Виявилося, що в ролі кредитора комунального банкрута з сумою боргу 1,2 млрд гривень виступає як раз ПАТ «Криворізька теплоцентраль». Ще п'ять років тому ці гроші «зависли» на рахунках «Тепломережі». Тепер же мільярдний борг КП «Криворіжтепломережа» перед ПАТ «Криворізька теплоцентраль» без сліду «розтанув».

Також став відомим факт того, що для «Криворізької тепломережі» це вже друга процедура банкрутства. Минулого разу погашення боргів підприємства обійшлися криворіжцям в 12 млн гривень. А «вміла» політика господарювання лише за два роки «вимила» з криворізького бюджету майже 200 мільйонів гривень. Тоді начальник управління економіки Тетяна Підпалько назвала це «фінансовою підтримкою комунальних підприємств-постачальників комунальних послуг».

Тепер замість одного збиткового підприємства місто повісило собі на шию і друге. За повідомленням тієї ж Наталії Шишки, зношеність теплотрас «Криворізької теплоцентралі» така, що втрати тепла досягають 50%. Підприємство потребує грамотного та зацікавленого власника, модернізації обладнання, утеплення теплотрас та оптимізації організаційної структури. Як показав приклад «Тепломережі», криворізькі чиновники через нездарне «господарювання» на це не здатні.

Оплачувати модернізацію «провального» теплопостачального підприємства доведеться городянам. Вочевидь, криворіжцям знову підвищать і без того захмарні тарифи, а у «міцних господарників» з'явиться ще один об'єкт для постійного розпилу фінансових коштів. На черговому засіданні виконкому Криворізької міськради мер Вілкул вкотре нагадав про обов'язок криворіжців вчасно оплачувати комуналку, пригрозив відключенням неплатників навіть при -30°С, традиційно поскаржився на «київську владу», а ось питання про реальні заходи з впровадження енергоефективності на комунальних теплогенеруючих підприємствах обійшов стороною.

І, тим не менш, розпорядження про старт опалювального сезону криворізьким мером підписане. Тепловики і комунальники бадьоро відрапортували про стовідсоткову готовність. І тільки споживачі з жахом очікують приходу холодів.

Юлія Карч

За матеріалами: Depo

Коментарі
Додати коментар