До статей

Свобода вибору правил гри – не втрать своє право на арбітраж

24 вересня, 2018
Аналітика
Свобода вибору правил гри – не втрать своє право на арбітраж

20 вересня в ТПП України експерти підводили підсумки регіональних презентацій, присвячених обговоренню нового Регламенту МКАС і МАК та пов’язаних судових процедур.

У липні 2017 року були прийняті, а в січні 2018 року набули чинності Регламенти МКАС і МАК. У грудні 2017 року почали діяти зміни до ЦПК та ГПК України. Законодавство нове, незнайоме і регламентує зовсім інші правила гри. Тож згодом виникла ідея ознайомити бізнес і практикуючих юристів із цими змінами. Це відбувалось у формі серії презентацій.

Всього в межах серії було проведено 8 презентацій на базі регіональних ТПП. Разом зібрали більше 300 учасників та 25 спікерів. У кожному місті до організації долучались нові інституції.

Микола Селівон, голова МКАС та МАК при ТПП України заявив, що зміни дають можливість об’єктивно говорити про те, що українське законодавство вийшло на світовий рівень. І що Україна справді є проарбітражною державою. До того ж, підсумки роботи за 9 місяців говорять, що нові положення справді працюють. Причому однаково як для арбітражу, так і для третейських судів. Адже тепер регулювання роботи третейських судів базується на міжнародному праві і законах ЮНСІТРАЛу.

Основними завданнями серії презентацій пан Микола назвав ознайомити цільову аудиторію зі змінами, показати суб’єктам підприємницької діяльності, що вони можуть повернутись обличчям до українського законодавства, спільно з колегами проаналізувати судову практику та дати їй оцінку. Презентації мали й практичний аспект, адже в рамках заходу проводився майстер-клас, на якому учасники складали арбітражні застереження та вчилися уникати поширених помилок.

Експерт з приємністю відзначив, що зацікавленість у регіонах ще вища, ніж у Києві. Попри те, що юристи молоді, але надзвичайно компетентні. Рівень на місцях і в Києві практично однаковий. Юристи в регіонах мають менше міжнародної практики, але все ж рівень їх компетентності дуже високий.

«Люди вірять у те, що в нас все-таки буде правова держава і що судова реформа буде реалізована, а кінцева мета буде досягнута. Також вони розраховують на альтернативні способи вирішення спорів: арбітраж, третейські суди, медіацію. Проте треба розуміти, що основний тягар із захисту прав і свобод навіть у міжнародній діяльності все-таки лягає на суди», – зазначив Микола Селівон.

Олександр Друг, партнер ЮФ Sayenko Kharenko виділив таке важливе нововведення, як судовий контроль за скасуванням і виконанням арбітражних рішень:

    Концентрація розгляду всіх справ щодо визнання та виконання арбітражних рішень по першій інстанції в одному суді. Зараз всі ці справи розглядає тільки Київський апеляційний суд. Це дозволяє сформувати відповідну практику та відповідає міжнародній. Бо в багатьох проарбітражних країнах існує або дволанкова ситема, або ж взагалі ці справи розглядає тільки Верховний Суд. Крім того, судді поступово виробляють спеціалізацію, що дає можливість краще захистити права стягувача. Корелюється зі скасуванням – один і той же суд.

    Також плюсом є те, що процес дозволяє об’єднати провадження з виконання та скасування рішення в одне. Спершу визначають чи є підстави для скасування рішення. Якщо їх немає, то відповідно рішення підлягає виконанню.

    Серйозно посилився захист інтересів стягувача за арбітражним рішенням. Якщо рішення винесене в іноземній валюті, сума стягнення може бути визначена в тій самій валюті, замість конвертації в національну. Також суд тепер наділений повноваженнями розраховувати остаточну суму пені та відсотків згідно з умовами арбітражного рішення.

Пан Олександр наголосив, що вже існує судова практика по багатьох нововведеннях. Окрім вищезгаданих змін вона стосується також добровільного виконання рішення арбітражу за заявою самого боржника.

Наступні спікери звернули увагу на такі важливі зміни в міжнародному комерційному арбітражі, як:

- проарбітражне тлумачення арбітражних угод за наявності будь-яких неточностей у їх тексті та/або сумнівів щодо їх дійсності, чинності та виконуваності.

- оновлені механізми щодо арбітрабільності справ;

- нові механізми забезпечення позову та доказів в арбітражних провадженнях національними судами;

- започаткування правил сприяння національними судами в одержанні доказів.

Якщо ж говорити про новий Регламент МКАС то варто відзначити такі новели:

- введення нової процедури прискореного арбітражного розгляду: розгляд справи до 2 місяців і зменшення арбітражних витрат до 20%;

- можливість Голови ІСАС передати спір на розгляд одного арбітра, якщо їх кількість не визначена сторонами, та відповідно скорочення судових витрат;

- мультимовність: тепер не треба перекладати документи з англійської чи російської мов;

-  введення інституту правонаступництва.

Загалом всі зійшлися на думці, що зміни в регулюванні міжнародного комерційного арбітражу дають можливість заявити, що українське законодавство у цій сфері вийшло на світовий рівень. І Україну тепер справедливо можна вважати проарбітражною державою.20 вересня в ТПП України експерти підводили підсумки регіональних презентацій, присвячених обговоренню нового Регламенту МКАС і МАК та пов’язаних судових процедур.

Наталія Чоп, Юридична газета

Коментарі
Додати коментар