Як врятувати українські дрібні банки
В середу, 8 лютого, відбувся круглий стіл на тему: «Спрощена процедура капіталізації та реорганізації банків», організований Комітетом ВРУ з питань фінансової політики та банківської діяльності, Незалежною асоціацією банків України (НАБУ) та профільним ресурсом «Фінансовий клуб».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання негативному впливу на стабільність банківської системи», прийнятим Верховною Радою України 04.07.2014, вимоги до мінімального розміру статутного капіталу новостворюваних банків підвищено до 500 млн. грн. Цим же документом діючі банки також зобов’язані збільшити свій статутний капітал до цієї суми 2024 року. Графік нарощення статутного капіталу визначає Національний банк України. За старим графіком на сьогодні мінімальний розмір статутного капіталу всіх банків вже мав би складати 300 млн. грн. Та минулого року Незалежній асоціації банків України вдалося переконати регулятор в необхідності пом’якшити графік до 200 млн. грн та подовжити термін до липня 2017 року. Аналогічні вимоги встановлені також до регулятивного капіталу банків. То ж фактично банки мають ще пів року аби залучити в капітал щонайменше 80 млн. грн.
За даними статистики НБУ за ІІІ квартал 2016 року, вимозі в 200 млн. грн статного капіталу не відповідають 48 діючих в Україні банків. До липня поточного року вони повинні збільшити статутний капітал живими грошима або об'єднатися з іншими банками. Та ця процедура є надто тривалою та забюрократизована, тому не користується особливою популярністю серед учасників ринку.
Крім того, чинним законодавством практично не врегульована процедура і порядок припинення установою банківської діяльності за рішенням її акціонерів з відповідним відкликанням ліцензії. Так зване рішення «ключі на стіл» сьогодні не можливе без введення тимчасової адміністрації, навіть у випадку повного розрахунку за наявними зобов’язаннями перед вкладниками та іншими кредиторами.
Для вирішення цих проблем було розроблено законопроект № 6010 «Про спрощення процедур капіталізації та реорганізації банків» (для довідки: проект ЗУ № 6010 є доопрацьованим варіантом законопроекту № 5388. Автори законопроекту: голова Комітету ВРУ з питань фінансової політики та банківської діяльності Сергій Рибалка та народні депутати Михайло Довбенко, Руслан Демчак і Павло Різаненко). До 1 січня 2017 року діяв «антикризовий» закон № 78, який передбачав спрощену процедуру докапіталізації. Зараз процедура може розтягнутися до 1,5 року і тоді банки точно не встигнуть досягти 200 млн. грн.
Наразі законопроект № 6010 вкрай важливий для банківської сфери, бо спроможний вирішити нагальні проблеми фінансових установ. Банківська спільнота підтримує запровадження законодавчих змін, а саме суттєво спрощення процедури для до капіталізації або об’єднання/злиття. І сподівається, що він врешті-решт і якомога швидше буде прийнятий парламентаріями та підписаний Президентом України.
Якщо цей законопроект не буде прийнятий саме найближчим часом, 48 банків можуть не встигнути відповідно до встановленого регулятором графіку привести статутний капітал у відповідності з законодавчими вимогами.
Які проблеми банківського сектору можуть бути вирішені законопроектом № 6010:
Дія законопроекту розрахована до 1 серпня 2020 року. До цього періоду пропонується зменшити строки розгляду документів та оптимізувати процедури капіталізації та реорганізації банків шляхом приєднання. Очкується, що з прийняттям законопроекту термін проведення процедури об’єднання/злиття банків з 1,5 року скоротиться до 3 місяців.
Проектом планується врегулювати питання припинення здійснення банківської діяльності без ліквідації юридичної особи. Це дозволить банкам, які не можуть виконати вимоги регулятора щодо капіталізації, залишити банківський ринок без навантаження на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Наразі така можливість в законодавстві відсутня і є новаторською.
Проектом пропонується вирішити проблему забезпечення безперервності обслуговування клієнтів банку, що приєднується, протягом проведення усієї процедури реорганізації. Для цього законопроект передбачає:
- скорочення строків та виключення окремих існуючих процедур під час проведення процедури приєднання;
- перегляд існуючої процедури взаємодії банків, що беруть участь у приєднанні, з НБУ та іншими державними органами під час приєднання;
- визначення моменту виникнення правонаступництва по зобов’язанням банку, що припиняється внаслідок приєднання тощо.
Очікування ринку після прийняття Законопроекту:
Прийняття законопроекту сприятиме стабілізації роботи банківського сектору та захисту інтересів вкладників, в тому числі, запобіганню додаткового навантаження на Фонд гарантування вкладів фізичних осіб.
Коментарі
Новини за темою
- Законодавство 09 травня, 2024
Аграрії можуть отримати компенсацію за купівлю сільгосптехніки вже у 64 українських виробників
- Законодавство 07 травня, 2024
У першому кварталі ФОП сплатили єдиного податку на 160% більше, ніж торік
- Законодавство 07 березня, 2024
Фонд гарантування виставляє на аукціон пул іпотечних кредитів трьох банків
- Законодавство 26 жовтня, 2023
ІТ-компанія SoftServe відкрила чотири нових офіси за кордоном