До новин

Наявні процедури банкрутства дозволяють боржникам ухилятися від сплати боргів - банкіри

24 лютого, 2017
Банкрутство підприємств
Наявні процедури банкрутства дозволяють боржникам ухилятися від сплати боргів - банкіри

Учасники семінару «Банк як забезпечений кредитор в процедурі банкрутства: проблеми і рішення» обговорили наявні проблеми у процедурах банкрутства підприємств та роль банківських установ в цих процесах.

Про це повідомляє інформаційний портал Банкрутство & Ліквідація із посиланням на прес-службу Незалежної асоціації банків.

«Сьогодні можливостей зловживань у процедурах банкрутства забагато. Недобросовісні боржники доволі часто використовують процедуру банкрутства для прихованого виводу активів з підприємства, в результаті чого вимоги забезпечених кредиторів лишаються без задоволення. Тому що в боржника відсутні кошти або майно для задоволення вимог кредиторів, яким ці вимоги забезпечені. За таких обставин у забезпечених кредиторів майже немає варіантів відстояти свої права. Наразі кредитори не можуть впливати ані на оцінку майна, ані на вибір організатору торгів, ані на порядок продаж. Процедура продажу на стадії ліквідації повністю знаходиться в руках ліквідатора та судді. Так, суд має право без згоди кредитора затверджувати порядок продажу майна, ціна на яке в свою чергу визначається ліквідатором», - зазначили учасники семінару.

Наявність цих та багатьох інших проблем, що робить процедуру банкрутства вкрай неефективною, дорогою та занадто тривалою, не дає боржникові шанс відновити свою платоспроможність, а кредиторам захистити свої інтереси.

Саме для обговорення існуючих проблеми у сфері банкрутства НАБ ініціювала спільно з Адвокатським об’єднанням «Арцингер» семінар, під час якого Іван Захарко, асоційований партнер ЮФ «Хоменко, Піта і партнери», який є арбітражним керуючим, розповів про інструменти впливу банка-забезпеченого кредитора на процедуру банкрутства.

Антон Молчанов, старший юрист Адвокатського об’єднання «Арцингер», керівник практики банкротства, ознайомив учасників про повернення незаконно відчужених активів боржника та які помилки трапляються в процесі продажу предметів забезпечення в банкрутстві. А також про можливості у забезпечених вимогах банка в конкурсі, з якими перевагами і недоліками при цьому вони стикаються.

Корисною та цікавою стала інформація, яку надав Борис Поляков, суддя Вищого господарського суду України. Окрім доповіді «Актуальні тенденції розгляду судами питань про продаж предметів забезпечення в банкротстві», суддя надав відповіді та коментарі, що стало своєрідним «бонусом» для учасників заходу.

Окрім цього учасники семінару мали можливість обговорити законопроекти, присвячені правам забезпечених кредиторів в банкрутстві. А член робочої групи НАБУ з питань вдосконалення законодавства про банкрутство Сергій Міщенко ознайомив учасників з основними напрацюваннями НАБУ щодо внесення змін до  проекту Закону України № 3132-д «Про внесення змін до деяких Законів України (щодо підвищення ефективності процедур банкрутства)».

Основна увага під час його презентації приділялася таким питанням, як забезпечення продажу майна банкрутів виключно через єдину електронну систему, що зробить процедуру продажу майна банкрута прозорою та відкритою. Вона повинна бути створена по тому ж принципу, що й система закупівель PROZORRO.

Також пропонується посилити права кредиторів в процедурі банкрутства, обмежити права ліквідатора та судді. Комітет кредиторів, а не суддя, повинен мати право надавати згоду на продаж не заставного майна. В згоді повинні зазначатися початкова вартість майна, спосіб продажу майна, перелік лотів та їх склад, можливість або неможливість зниження ціни під час аукціону. Забезпечений кредитор повинен мати право отримувати в рахунок погашення своїх вимог заставне майно не продане з других повторних торгів по ціні останніх торгів. Такий підхід унеможливлює продаж майна, наприклад, за одну гривню.

Як свідчить практика, виникали зловживання, коли під час аукціону ціна в ході торгів знижувалася навіть не на половину від початкової вартості, а до однієї гривні. Наприклад, у 2015 році під час процедури банкрутства було продано 8 квартир в новому домі Солом’янського району за 8 гривень. Відмінити результати торгів так і не вдалося.

Пропозиції робочої групи Асоціації в законопроекті № 3132-д стосуються і визначення оплати послуг ліквідатора від продажу заставного майна та компенсації його витрат. А також обмеження можливостей кредиторів затягувати процес продажу.

Коментарі
Додати коментар