До новин

У Раді хочуть переглянути систему гарантування вкладів фізосіб

10 квітня, 2017
Законодавство
У Раді хочуть переглянути систему гарантування вкладів фізосіб

Народні депутати ініціюють перегляд системи гарантування вкладів фізосіб, зміну повноважень ФГВФО та правил виведення банків з ринку.

Відповідний законопроект № 6273 «Про підвищення ефективності виведення банків з ринку, продажу активів, а також адаптації до міжнародних стандартів та актів законодавства ЄС» зареєстрований у ВР 31 березня, повідомляє інформаційний портал Банкрутство & Ліквідація.

Автори документу - члени комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Верховної Ради Михайло Довбенко, Руслан Демчак, Павло Різаненко (усі – БПП) та Максим Поляков («Народний фронт»).

«Законопроект розроблено з метою посилення інституційної спроможності Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, удосконалення процедури виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі прискорення продажу активів, а також посилення захисту прав вкладників шляхом прискорення проведення виплат відшкодування коштів таким вкладникам, посилення повноважень кураторів Національного банку України, приведенням норм законодавства України до міжнародних стандартів», - йдеться у пояснювальній записці.

Законодавець пропонує зміни, які умовно можна розділити на кілька категорій.

Перша група правок стосується банків, які вже виведені з ринку. Фонд зможе продавати активи банків-банкрутів ще на стадії тимчасової адміністрації, не чекаючи їхньої ліквідації, що прискорить процес продажу активів, коли їхня вартість ще максимальна, а позичальники ще платять і не запустили процедуру банкрутства. Фонд отримає право переглядати вартість активів банку після затвердження результатів інвентаризації. При цьому активи, які не «пішли з молотка», але вартість яких в ході торгів опускалася нижче 100 мінімальних зарплат (320 тис. грн), можна буде списати. Списання потрібно буде узгодити з адміністративною радою Фонду. Щоб запобігти фіктивним операціям, які можуть призвести до зміни черговості задоволення вимог кредиторів, заборонена заміна на договірній основі кредитора у зобов'язанні банку. Передбачено й технологічні ноу-хау: вкладник банку-банкрута зможе отримати гарантовану виплату на свій банківський рахунок. Фонд вже анонсував цю послугу на 2018 рік.

Друга група змін стосується діючих банків. Установи, які зіткнуться з фінансовими проблемами, переведуть у статус тимчасового члена Фонду. Інформацію про це банк буде зобов'язаний повідомляти усім новим вкладникам: після запровадження тимчасової адміністрації їхні вклади не компенсуватимуться.

В період тимчасового членства банк продовжуватиме платити регулярні збори: 0,5% від бази нарахування в гривні та 0,8% – у валюті. Від банків, які ведуть ризикову діяльність, Фонд зможе вимагати сплату підвищених внесків: їх розмір визначатиметься за результатами стрес-тестування.

У разі ухвалення документу зміняться й повноваження Нацбанку. Регулятор отримає право відстороняти членів наглядової ради і правління банку і призначати нових керівників у разі, «якщо фінансове становище банку різко погіршується або він може бути віднесений до категорії неплатоспроможних в найближчому майбутньому».

Окрема норма присвячена Ощадбанку. Держбанк стане членом Фонду з 1 червня 2018 року – від цієї дати гарантуватимуться тільки вклади фізосіб на суму до 200 тис. грн. До 1 січня 2019 року банк повинен буде привести свою діяльність у відповідність до закону, тобто заплатити усі необхідні внески до ФГВФО. Раніше планувалося «прив'язати» вступ держбанку до членів Фонду до приватизації кредитної установи. НБУ зараз прогнозує, що продаж 20% акцій Ощадбанку відбудеться саме у 2018-му.

Крім того, депутати пропонують змінити роботу і самого Фонду. По-перше, встановлено максимум вартості залучених Фондом коштів: 1% – при залученні фінансування у Мінфіну (досі Фонд залучав кредити під 9,9-12,5% річних), а у Нацбанку – не вище розміру облікової ставки (зараз це 14%). Ця норма застосовуватиметься при реструктуризації вже взятих кредитів. Автори законопроекту підрахували, що в разі його прийняття Фонд заощадить на обслуговуванні кредиту, взятого у Мінфіну, 85,8 млрд грн. Фонд залучив 59,56 млрд грн, але з урахуванням відсотків (9,9-12,5% річних) має повернути 145,36 млрд грн до грудня 2031 року. Також Фонд звільняється від сплати судового збору за позовами до позичальників та інших осіб.

Особи, винні у банкрутстві банків, будуть звільнені від кримінального переслідування в разі повного відшкодування заподіяної шкоди. Автори документа пропонують заборонити судам зупиняти рішення Фонду та блокувати роботу уповноважених осіб в якості забезпечувальних заходів за клопотаннями інших осіб.

Коментарі
Додати коментар