До новин

За вимогу договорів з відбитком печатки будуть притягати до відповідальності – юрист

15 травня, 2017
Законодавство
За вимогу договорів з відбитком печатки будуть притягати до відповідальності – юрист

З 19 липня 2017 року чиновників, фіскалів та банкірів будуть притягувати до адміністративної відповідальності за вимогу засвідчувати договір відбитком печатки.

Про це старший юрист ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та партнери» Інна Рудник повідомила інформаційному порталу Банкрутство & Ліквідація.

Нагадаємо, Верховна Рада прийняла у другому читанні і в цілому законопроект №4194 «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України про використання печаток юридичними особами та фізичними особами-підприємцями».

14 квітня 2017 року новий закон був підписаний президентом України, а 19 квітня - опублікований у виданні «Голос України».

Це вже другий крок законодавчої і виконавчої влади України на шляху до скасування обов'язкового використання суб'єктами господарювання печаток. Перший був зроблений ще в 2014 році, коли в Господарський та Цивільний кодекси України внесли відповідні зміни, і мати печатку стало правом, а не обов'язком підприємця. Крім того, сторонам угоди надали право самим вирішувати, чи повинен їх правочин бути скріплений печаткою, або ж достатньо підписів уповноважених осіб.

«Незважаючи на перші законодавчі зміни, які були зроблені в 2014 році, до сьогоднішнього дня на практиці одиниці договорів між суб'єктами господарювання укладалися без скріплення підписів печатками. Пов'язано це, крім іншого, з нормами інших нормативно-правових актів, які в тій чи іншій ситуації могли застосовуватися до правовідносин між сторонами, й вимагали наявності печаток на документах. У більшості випадків документ без відбитка печатки не приймався в органах фіскальної служби, банківських установах тощо. Сторонам було простіше поставити печатку і убезпечити себе від можливих ризиків. У результаті спрощення започаткування та ведення бізнесу (в рамках яких і скасовувалося обов'язкове використання печаток) було виключно декларативним», - розповідає Інна Рудник.

За її словами, цього разу законодавець вирішив виправити ситуацію з допомогою законопроекту №4194, який вже підписаний президентом України і набуде чинності через три місяці після опублікування, а саме – 19 липня 2017 року.

«Відповідно до змін, жодна посадова особа органу державної влади або місцевого самоврядування не зможе вимагати у суб'єкта господарювання наявності відбиток печатки на документах. В іншому випадку його можна буде притягнути до адміністративної відповідальності», - повідомляє старший юрист ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» Інна Рудник.

Розглядати адміністративні правопорушення посадових осіб буде уповноважений відповідний районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд.

«Отже, якщо після вступу закону в силу у підприємця в будь-якому державному закладі не приймуть документ без відбитка печатки, він має право звернутися до суду для притягнення суб'єкта владних повноважень до відповідальності і стягнення з нього штрафу. Слід зазначити, що штраф виплачується на користь держави. І якщо неправомірною відмовою вам завдали збитки, то слід ініціювати окремий спір про їх стягнення з чиновника», - пояснює Інна Рудник.

Старший юрист ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери» також уточнює, що в цей раз законопроектом №4149 внесено зміни в ряд нормативно-правових актів, які помилково обділили увагою в 2014 році (при первинній скасування обов'язкового використання печаток).

«Ймовірно, після вступу закону в силу використання печаток дійсно стане необов'язковим і поставиться у розряд права, а не обов'язка підприємця», - резюмує Інна Рудник.

Коментарі
Додати коментар