До статей

Авант-Банк помер через Дельту

05 лютого, 2016
Аналітика
Авант-Банк помер через Дельту

Нацбанк у п'ятницю визнав Авант-Банк неплатоспроможним, а ФГВФО екстрено – того ж дня – запровадив в установу тимчасову адміністрацію: банк збанкрутував, оскільки його «власники» з Белізу і Сейшельських островів не підтримали його ліквідність, через що зупинилося багато платежів клієнтів банку

Авант-Банк попереджав, що стане неплатоспроможним через дії ліквідатора Дельта Банку: той заблокував ряд сумнівних угод, які могли принести Авант-Банку майже 1,2 млрд грн кеша.

Мінус один

Банкрутства банків тривають. У п'ятницю НБУ постановою № 44 визнав неплатоспроможним Авант-Банк. Ця кредитна установа входила до групи середніх – за активами з показником 3,27 млрд грн банк посідав 34-е місце за підсумками III кварталу 2015-го.

ФГВФО надоперативно взяв під контроль Авант. Виконавча дирекція рішенням № 96 направила в банк тимчасову адміністрацію, яка прийшла туди ще в п'ятницю (!) 29 січня. До 28 лютого банком займатиметься тимчасовий адміністратор Ірина Ларченко.

Цей момент вимагає пояснення. Коли в 2014 році почався банкопад, то НБУ і ФГВФО діяли за такою процедурою. НБУ, найчастіше в четвер, відносив банк до категорії неплатоспроможних, а ФГВФО того ж дня приймав рішення про початок виведення банку з ринку. Рано вранці наступного дня тимчасовий адміністратор приходив в банк, встановлював мораторій на платежі, після чого на сайтах НБУ і ФГВФО з'являлося повідомлення про це. Регулятори були настільки розслаблені, що дозволяли собі, як це сталося з Брокбізнесбанком, у п'ятницю прийняти рішення направити в банк адміністратора, який заходив у нього тільки в понеділок (!). Наскільки активно працював шредер у вихідні, невідомо.

Далі ФГВФО почав діяти оперативніше, днем запровадження адміністрації став наступний не робочий день, а календарний. Наприклад, в Юніон Стандард Банк адміністратор зайшов у суботу вранці, 3 жовтня 2015-го. Але навіть така оперативність не допомогла з'ясувати долю зниклого кеша. А тепер тимчасовий адміністратор Фонду не зачекав навіть до ранку. Причину такого поспіху з блокуванням роботи Авант-Банку не вказали ні ФГВФО, ні НБУ.

Клієнти програли

Авант-Банк став проблемним ще «на початку грудня 2015-го», повідомили в НБУ. У цей період банк почав згортати свою мережу в Києві та регіонах, але продовжував «пилососити» вклади як фізосіб, запустивши акційний депозит «Мандарин», так і юросіб, яким обіцяв 25% річних. Банк демпінгував: з 21 грудня переманював на обслуговування юридичних осіб, обіцяючи за 2 грн відкрити поточний рахунок і три місяці його обслуговувати. За 2015 рік в банк прийшло понад 1 тис. юросіб, з яких сотня почала зарплатно-карткові проекти. Юрособи мали на 30 вересня на рахунках у банку 1,18 млрд грн. Ці кошти ФГВФО не гарантує.

А 31 грудня стало відомо, що конкурсна комісія Пенсійного фонду продовжила на 2016 рік договір про виплату пенсій та соціальної допомоги через Авант-Банк. «Дане рішення було прийнято на підставі висновків НБУ щодо фінансового стану банку і виконання ним упродовж останніх шести місяців економічних нормативів, а також з урахуванням аналізу його діяльності з виплати пенсій та дотримання норм законодавства», – повідомляли в Авант-Банку. Тобто НБУ не попередив Пенсійний фонд про проблемність банку.

«Наприкінці року стан ліквідності Авант-Банку значно погіршився. Почали надходити скарги від фізосіб і юросіб щодо невиконання банком своїх зобов'язань», – заявляють в НБУ. Непроведення платежів юросіб банк 24 грудня пояснив «посиленням контролю». «У зв'язку з випадками спроб несанкціонованого списання грошей клієнтів банк посилив контроль над платежами, насамперед юросіб, що негативно впливає на швидкість обробки платежів. Процес узгодження сповільнюється тим фактом, що всі платежі перевіряють фахівці банку, тобто процес не автоматизовано», – стверджували в установі. А відсутність грошей для проведення платежів своїх клієнтів Авант-Банк назвав спробою «відгородити компанії від можливих шахрайських схем».

У «нестачі ліквідності» банк звинуватив «великий конфлікт з Lauffer Group екс-депутата від Партії регіонів Олександра Лещинського». У 2013 році Авант-Банк видав Дельті кредит на 180 млн грн. Після погіршення платоспроможності Дельти в рахунок цього боргу Авант-Банк прийняв переуступку прав вимоги на борги трьох підприємств. За умовами договору, після визнання Дельта Банку неплатоспроможним Авант-Банк став власником застав (приміщення Lauffer в Києві, готельний комплекс в Черкасах, торговий центр у Харкові). Авант-Банку в 2015 році вдалося перереєструвати на себе права власності на складські та виробничі приміщення Lauffer, але продати він їх не зміг – почалися суди з Дельта Банком.

Вартість трьох об'єктів Авант-Банк оцінив у 1,2 млрд грн. Відсутність доступу до цих ресурсів, як стверджують у банку, спричинила кризу ліквідності. А в НБУ банк востаннє брав рефінансування на термін понад 30 днів ще в лютому 2015-го – всього на 1,8 млн грн під заставу ОВДП. «Виходить, що хочуть за рахунок вкладників одного неплатоспроможного банку (Дельти. – FinClub) зробити неплатоспроможним інший», – заявив FinClub в.о. голови правління Авант-Банку Євген Бевз за чотири дні до неплатоспроможності Авант-Банку.

А за день до банкрутства, 28 січня, банк обмежив функціонал платіжних карток. Клієнти не могли знімати готівку в банкоматах інших банків, здійснювати покупки в магазинах з POS-терміналами інших банків, як в Україні, так і за кордоном. Цю заборону банк пояснив «тимчасовим призупиненням роботи платіжних карток Авант-Банку з технічних причин».

Навантаження на Фонд буде некритичним. На кінець III кварталу Авант-Банк залучив гривневих вкладів фізосіб на 446 млн грн, валютних – на 917 млн грн ($42,6 млн). Якщо портфель валютних вкладів відтоді не змінювався, у гривневому еквіваленті він мав вирости на 155 млн грн. «Кошти 96% вкладників будуть відшкодовані ФГВФО в повному обсязі. Фонд забезпечить виплату гарантованої суми у розмірі 550 млн грн», – стверджують в НБУ.

Хто відповість

Банк зізнався, що «зіткнувся зі складнощами» лише за кілька днів до банкрутства. Пан Бевз заявляв FinClub, що вони знайшли зовнішнього інвестора, який погодився влити кошти для підвищення рівня виконання зобов'язань перед клієнтами. «Він розуміє ризики країни. Але все ж таки готовий допомогти. Всі необхідні документи перебувають зараз на узгодженні в НБУ», – сказав він, хоча не назвав ні імені інвестора, ні суми вкладень у капітал. У Нацбанку заявили лише про «відсутність у акціонерів чітких планів щодо поповнення ліквідності Авант-Банку», нічого не сказавши про «інвестора».

Кому висувати претензії, поки невідомо. В останній раз банк розкривав свою структуру власності 8 березня 2015 року. Тоді 100% банку контролював Ігор Завацький, який за генеральними дорученнями (діяли до 30 жовтня 2015-го) виступав від імені ТОВ «Стабіл Холдинг», що належало двом громадянам Белізу і дев'яти громадянам Сейшельських островів. Як повідомляв FinClub, член фракції «Блоку Петра Порошенка», екс-власник Партнер-банку Олексій Савченко влітку 2015-го оформляв 100-відсотковий контроль над Авант-Банком, але відтоді нічого не змінилося. Станом на п'ятницю банк усе ще перебував «на фінальному етапі легалізації структури власності».

Вже з’явилися і перші проблеми від банкрутства Авант-Банку – не проходять платежі за отримання інформації з Державного реєстру речових прав.

 

За матеріалами: FinСlub

Коментарі
Додати коментар