Приватні виконавці: все тільки починається

У Києві пройшов міжнародний форум, присвячений виконавчому провадженню, який організувало видання «Юридична практика». Під час заходу представники Міністерства юстиції, Державної виконавчої служби, юридичних компаній, арбітражні керуючі, судді та міжнародні експерти обговорили перспективи та нагальні проблеми впровадження в Україні нової інституції.
З наступного року в Україні запрацюють приватні виконавці, які разом зі своїми колегами, що перебувають на державній службі, повинні виправити ситуацію з низькою ефективністю реалізації судових рішень.
Побудувати приватну службу
Створення приватної виконавчої служби передбачено новим законом «Про виконавче провадження», який Верховна Рада прийняла в червні цього року. Запрацювати нова інституція має вже з 5 січня наступного року. Міністерство юстиції повним ходом готує все необхідне для цього. За словами першого заступника директора департаменту Державної виконавчої служба (ДВС) Костянтина Сілкіна, нормативно-правова база, необхідна для впровадження інституту приватних виконавців, готова вже на 99%. Вже на цьому тижні пройде апробацію іспит, який будуть складати майбутні спеціалісти. Проведення перших іспитів для претендентів заплановано на кінець цього-початок наступного року, але до того часу кандидати мають пройти навчання і стажування.
На форумі постало питання: скільки приватних виконавців буде працювати в Україні? За словами заступника міністра юстиції Сергія Шкляра, міністерство не встановлюватиме ніяких квот – ринок повинен сам відрегулювати це питання. «Конкуренція сама визначить, скільки в тій чи іншій області чи окрузі буде приватних виконавців… Є ідеальний показник – це 6,5-7 чоловік на 100 тис. населення», - дав орієнтир замміністра.
Очікується, що штат приватних виконавців буде наповнюватись за рахунок працівників державної виконавчої служби, нотаріусів, адвокатів та арбітражних керуючих. Інтерес до нової професії поки що обережний – Сергій Шкляр розповів, що претенденти могли подавати документи вже після 5 жовтня, але на час проведення форуму (6 жовтня) ніяких відомостей про подані документи хоч від одного з кандидатів не було. Стриманим можна назвати відношення до нових перспектив і серед державних виконавців – наприклад, зараз в державній виконавчій службі Київської області працює 213 співробітників, і тільки близько 10% з них цікавляться можливістю перейти на приватну ниву.
Чи пристануть приватні виконавці на бік рейдерів?
Особливо гостра дискусія розгорілась під час Форуму навколо питання про те, чи не стануть приватні виконавці інструментом в руках рейдерів. Саме з цією метою на першому етапі діяльності приватних виконавців встановлення обмеження щодо сум, які вони мають право стягувати – до 6 млн гривен. В подальшому планується, що це обмеження буде знято. Більшість присутніх, що представляють інтереси бізнесу, висловились проти якихось обмежень для приватних виконавців.
Радник голови правління банку «Новий» Олександр Ярецький зазначив, що введення обмеження щодо 6 млн гривень не дасть ніякої користі банкам, які часто мають справи з набагато більшими сумами грошей, ніж 6 млн гривень. Він вважає, що це обмеження тільки відтермінує реформу виконавчої служби на 2-3 роки. На думку партнера юридичної фірми GENTLS Олега Громового, Верховна Рада вже прийняла необхідні закони, аби убезпечити ринок від рейдерів, тому обмежувати приватних виконавців немає сенсу.
А дехто з юристів вважає, що обмеження приватних виконавців навпаки підштовхне їх до того, аби порушувати закон. «Якщо ми це обмеження залишимо, то є ризик появи приватних виконавців, які не будуть дорожити своїм свідоцтвом, а можуть спокуситись певною сумою грошей і виконати рейдерське захоплення. Це завдасть шкоди і боржнику, і системі виконання судових рішень в цілому», - вважає партнер юридичної компанії FCLEX Олег Маліневський. Він навів приклад з «кишеньковими» нотаріусами, які часто виконують замовлення банків, тому не виключає, що така ситуація повториться і з приватними виконавцями. Партнер міжнародної юридичної фірми Integrites Денис Кіценко вважає, що обмеження приватних виконавців сумами стягнення не вирішить проблему рейдерства в країні. «Але це знизить ефективність їх роботи в складних випадках, які характерні для банків. Я не схильний оцінювати це обмеження, як якесь перспективне, що дозволить більш плавно увійти в реформу виконавчої служби», - сказав він.
На відміну від представників бізнесу, люди «від влади» схильні вважати, що побудована модель приватних виконавчої служби буде обмежувати корупційні дії серед виконавців. За словами начальника управління ДВС Головного територіального управління юстиції в Київській області Світлани Білан, приватний виконавець для створення власного бізнесу повинен буде понести значні витрати на оренду офісу, найм помічника, отримання свідоцтва, і тому йому буде що втрачати у випадку, коли його незаконні дії будуть викриті. Тому, на її думку, приватним виконавцям буде нецікаво виконати одне рейдерське захоплення, а потім нести за це кримінальну відповідальність. «Тому вони будуть працювати на свій імідж, на своє ім’я і перспективу», - вражає Світлана Білан.
В той же час заступник міністра юстиції Сергій Шкляр був дуже стриманий в оцінках попиту на послуги приватних виконавців одразу після появи цього інституту: «Я не думаю, що ринок одразу піде до приватних виконавців з тим обсягом стягнення, який у нього є. І я би на місці ринку підходив до цього обережно – з ким ви починаєте працювати, кого вибираєте».
Як ми будемо дружити?
Ще одним питанням, яке турбувало учасників форуму, стало питання про форми співробітництва майбутнього інституту приватних виконавців, банків та юридичних компаній. За словами Олександра Ярецького, у великих банків дуже багато кейсів, якими могли б зайнятись приватні стягувані – у великого банку може бути 2 тис справ, і для того, щоб займатись провадженням по ним одночасно, необхідно залучити близько 200 виконавців. Тому логічно, розмірковує Олександр Ярецький, що банки захочуть структурувати співробітництво з приватними виконавцями – їм зручніше мати справу не з двома сотнями людей, а одразу з організацією приватних виконавців. На думку Олександра Ярецького, близько 60% боргів – безнадійні, і стягнути їх вже ніколи не вдасться. В той же час він впевнений, що банки, як основні кредитори на ринку, будуть готові платити приватним виконавцям навіть за те, щоби дізнатись – є в боржника хоч якесь майно, чи ні. Зараз банки змушені самі це з’ясовувати, а потім беруть за руку державного виконавця і ведуть до боржника: на, стягуй!
Учасники форуму також зазначили, що логічним кроком у співробітництві банків та приватних виконавців буде залучення юридичних фірм, які мають репутацію. Це дозволить убезпечити ринок від застосування приватних виконавців у рейдерських схемах. «Юридична фірма, що має репутацію, буде зацікавлена в тому, щоб працювати з добросовісними та добропорядними приватними виконавцями, і перед клієнтом відповідати за результат». В свою чергу, юридичні фірми будуть залучати тільки надійних виконавців, і, як вважають деякі фахівці, це не буде обтяжливим для клієнтів – 10% від суми стягнення має вистачити і юридичній фірмі, і приватному виконавцю.
Коментарі
Статті за темою
-
Аналітика
22 лютого, 2022Судові спори між учасниками ТОВ - як обрати ефективний спосіб захисту інтересів
-
Аналітика
28 січня, 2022Місія (не)здійсненна: які завдання стоять перед НААКУ у наступні 2 роки
-
Аналітика
26 січня, 2022 -
Аналітика
24 січня, 2022Загострення немає, але українцям уже треба платити: скільки коштують країні погрози Путіна