До новин

Верховний суд оскаржив систему гарантій банківських вкладів

15 липня, 2015
Законодавство
Верховний суд оскаржив систему гарантій банківських вкладів

Верховний суд на початку липня звернувся до Конституційного суду з проханням визнати неконституційною нинішню модель гарантій депозитів.

Про це повідомляє інформаційний портал Банкрутство & Ліквідація із посиланням на FinMaidan.

Суддів обурює, що Фонд гарантування вкладів фізосіб виконує функції нагляду за неплатоспроможними банками, хоча не є органом державної влади.

Також у зверненні наголошується, що закон ставить вкладників у нерівні умови. Судді незадоволені тим, що спочатку компенсацію отримують фізичні особи – власники поточних рахунків і депозитів, термін дії яких вже завершився, і лише потім решта. Крім того, в заяві йдеться, що ліміт гарантій у розмірі 200 тис. грн на людину обмежує права інших вкладників, в тому числі тих, що мають мільйони гривень, а права вкладників-юросіб і зовсім «скасовуються», оскільки їх кошти не гарантуються ФГВФО.

«Кошти таких вкладників повертаються тільки після виведення неплатоспроможного банку з ринку, що обмежує їхні права. Право приватної власності на вклад де-юре зберігається, але де-факто проведені Фондом заходи можуть бути неефективними, а гроші – так і не повернуті», – йдеться у поданні ВСУ. Тому голова ВСУ Ярослав Романюк попросив визнати весь закон таким, що не відповідає Конституції.

Якщо раптом оскаржуваний закон визнають неконституційним, автоматичного скасування гарантій не буде. «Це повинно привести до повернення порядку регулювання ринку фінпослуг до 2012 року, повернення функцій регулятора Нацбанку, а також зрівняння прав усіх вкладників без винятку на законодавчому рівні», – вважає керуючий партнер правової групи «Домініон» Олександр Пінчук.

«Визнання закону неконституційним тягне його скасування на майбутнє і не має зворотної сили. Тому визнати незаконними дії Фонду в суді і відмотати відшкодування вкладів або введення тимчасової адміністрації в банк-банкрут не вийде», – додає юрист юридично-консалтингової компанії «Де-юре» Андрій Павлишин.

Нагадаємо, що за останні півтора року з ринку були виведені 53 банки, тимчасові адміністрації в них підпорядковуються Фонду гарантування вкладів.
Коментарі
Додати коментар