До новин

Сі не дав Путіну чіткої згоди на нарощування поставок газу з Росії

24 березня, 2023
Новини
Сі не дав Путіну чіткої згоди на нарощування поставок газу з Росії

Лідер КНР Сі Цзіньпін під час дводенного візиту до Москви утримався від того, щоб запропонувати президенту РФ Володимиру Путіну те, чого він так довго шукав: зобов'язання купувати набагато більше газу.

Про це пише Bloomberg.

"Цим візитом Сі побачив можливість дати відсіч США і зміцнити свій імідж світового державного діяча, в той час як Путін може продемонструвати, що має підтримку одного з найвпливовіших лідерів світу, навіть якщо США і їхні союзники намагаються його ізолювати.

Проте відсутність прогресу в укладанні великих енергетичних угод - або конкретики в інших сферах економічного співробітництва - свідчить про певні вагання Китаю щодо того, чи варто зближуватися з Росією. Сі хоче уникнути більш жорстких економічних санкцій, які можуть завдати шкоди китайській економіці, і водночас зберегти Росію як партнера, який може дати відсіч США та їхнім союзникам - і забезпечити прикриття для країн, які не хочуть ставати на чийсь бік", - йдеться у статті агентства.

"План Сі полягає в тому, щоб досягти балансу: Китай хоче, щоб Росія вижила, але не хоче, щоб його вважали таким хто повністю підтримує Росію", - сказав доцент Донгшу Лю, що спеціалізується на китайській політиці в Міському університеті Гонконгу.

"Проблема в тому, що коли війна розвиватиметься, якщо Росія опиниться в ще більш несприятливому становищі і потребуватиме економічної та військової підтримки з боку Китаю, щоб вижити, що робитиме Китай? Тоді Китаю потрібно буде зробити більший вибір", - сказав він.

Спільні заяви, оприлюднені після переговорів, містять багато принципів, які Китай вже давно відстоює у протистоянні зі США. Обидва лідери пообіцяли запобігти "кольоровим революціям", закликали до розслідування вибуху газопроводу "Північний потік", висловили стурбованість планами США і Великої Британії співпрацювати з Австралією щодо атомних підводних човнів і закликали НАТО поважати "різноманітність цивілізацій".

Але Сі не дав Путіну чіткої згоди і "навіть не кивнув головою" на мінімальний прогрес у будівництві газопроводу "Сила Сибіру-2", який є важливою ланкою, оскільки Москва намагається продавати більше газу на схід, в той час як її експортна інфраструктура здебільшого спрямована на захід, наголошує Bloomberg.

Після переговорів Путін заявив, що новий трубопровід, який пролягатиме до Китаю через Монголію, було обговорено і "майже всі" параметри угоди узгоджено. Але спільні заяви були набагато менш однозначними.

Хоча цей трубопровід міг би забезпечити Китай дешевшою альтернативою зрідженому природному газу, уряд Сі залишається зосередженим на забезпеченні диверсифікації поставок - по суті, не повторюючи європейської помилки надмірної залежності від Росії.

За словами Батта Одгерела, старшого аналітика Фонду досліджень енергетичної політики, старшого наукового співробітника, багато країн прагнуть продавати газ, зокрема США, Катар, Австралія і Туркменістан.

"Це ринок покупця для Китаю, - сказав він.

"Якщо Росія не зробить надзвичайно приємної пропозиції, Китай може чекати стільки, скільки захоче. Додатковий газ з Росії не потрібен, особливо після економічного спаду, спричиненого карантином", - додав експерт.

На статтю Bloomberg уже відреагували в Кремлі: речник Путіна Пєсков назвав цю інформацію "малокваліфікованим вкидом" і заявив, що "реальність зовсім інша".

Коментарі
Додати коментар