До новин

Закон про банкрутство сім’ї допоможе валютним позичальникам, - експерт

20 березня, 2015
Законодавство
Закон про банкрутство сім’ї допоможе валютним позичальникам, - експерт

В Україні немає органу, який приймає рішення щодо платоспроможності сім'ї, але банкрутство домогосподарства потрібно законодавчо передбачити, тому необхідний закон про відновлення платоспроможності домогосподарств, вважає голова Асоціації українських банків (АУБ) Олексій Кущ.

Про це повідомляє інформаційний портал Банкрутство & Ліквідація із посиланням на Znaj.ua.

Валютні позичальники просять переведення своєї доларової заборгованості перед банками у гривні за курсом 5-8 гривень. Однак депутати не прийняли відповідних законопроектів. За останні три місяці двічі збирався "Кредитний Майдан" під Нацбанком, його учасники вимагали від голови НБУ реструктурувати їхні борги.

"Валютним позичальникам зараз справді скрутно. Особливо тим, хто купував у кредит квартири. Їм доводиться виплачувати у три рази більші щомісячні внески", - говорить Кущ.

Валютним позичальникам нічим погашати кредити. Банкам через це немає чим повертати депозити вкладникам.

"Про відсутність грошей - це лише непідтверджені слова. В Україні немає органу, який приймає рішення щодо платоспроможності сім'ї. А може людина купувала ці квартири, щоб потім продати дорожче або здавати? І попалася з необережності. Звісно, зараз їй важко, але вона далеко не за межею бідності. Знаю й інші ситуації – купив чоловік машину в кредит за 100 тисяч доларів і бідкається, що нічим погашати щомісячні внески. Так, йому зараз важко, але така машина – це предмет розкоші. Ані банк, ані держава не повинні допомагати купувати розкішні речі", - пояснює ситуацію голова Асоціації українських банків.

Президент Петро Порошенко виступає проти реструктуризації кредитів валютних позичальників. Він ветував закон, що забороняв вилучати у таких людей кредитну нерухомість за прострочені платежі.

Кущ зазначає, що такі дії президента, це тільки перший крок, але він комплексно не вирішує проблеми. Подібні випадки вже були й будуть. Їх потрібно законодавчо передбачити. Тому наступним кроком має бути прийняття закону про відновлення платоспроможності домогосподарств. Домогосподарство – це сім'я із конкретними витратами, доходами та потребами. Такий закон врегулював би проблемні моменти, бо відповідно до нього, будь-яку сім'ю можна визнати банкрутом.

"Відповідно до закону, суд розглядав би всі документи боржника, зіставляв би витрати з доходами. Наприклад, якщо витрати на кредит більші за 15% доходу сім'ї, то боржнику зменшують щомісячний платіж на певний період – рік-два. За цей час людина шукає більш високооплачувану роботу чи продає майно. У період відновлення платоспроможності домогосподарства на членів сім'ї накладають ряд обмежень – купувати акції, нерухомість, автомобілі, їздити за кордон, брати нові кредити тощо. У кожній цивілізованій країні є такий закон. За допомогою нього можна вирішувати не лише проблеми з оплатою кредитів банку, а й з оплатою аліментів, отримання пільг", - пропонує шляхи вирішення проблеми Кущ.

Проте він передбачає, що ймовірність прийняття Верховною Радою таких законів - мінімальна.

"Для наших депутатів він не на часі. Всі хочуть писати закони на піваркуша, щоб потім хвалитися, як багато законопроектів вони внесли на розгляд. А якщо проаналізувати їх, то 90% виявляються поправками та змінами до вже існуючих законів", - резюмував голова АУБ.

Коментарі
Додати коментар