До новин

Мін'юст заборонив українцям перепродаж закладеного житла

11 лютого, 2016
Законодавство
Мін'юст заборонив українцям перепродаж закладеного житла

Міністерство юстиції України заборонило нотаріусам переоформляти закладену по кредитах нерухомість з банків і факторингових компаній на третіх осіб.

Про це йдеться в його листі №3 / 28/1172, повідомляє інформаційний портал Банкрутство & Ліквідація із посиланням на UBR.ua.

«Ні фізична особа, ні юридична особа, якщо вона не є банком або іншою фінансовою установою, не мають права бути іпотекодержателями за договором іпотеки, який забезпечує виконання зобов'язання за кредитним договором», - йдеться в документі.

Юристи пояснили, що заборона з'явилася не на порожньому місці, а після низки перепродажів фінустановами квартир і будинків.

«Останнім часом таких випадків стає все більше, факторингові компанії і Фонд гарантування вкладів (через ті ж факторингові компанії) стали активно продавати закладене майно іншим людям. Причому, зі значною уцінкою - 30-50%, квартири дістаються незрозумілим особам, і є  підозри, що це люди близькі до працівників Фонду і компаній. Все частіше їм діставалося за копійки елітне житло в центрі Києва та інших міст. Але після листа Мін'юсту факторингові компанії більше не зможуть продати заставлене майно приватній особі», - зазначив старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.

Найчастіше закладену по іпотеці нерухомість продають за допомогою факторингових компаній в двох випадках. Перший: коли мова йде про продаж самому позичальникові.

«Він домовляється з банком про списання частини боргу в разі повного погашення кредиту. Наприклад, людина віддає 40% заборгованості, а 60% банк йому списує за мирною угодою, і вивільняє з-під застави житло. За ​​буквою закону, якщо таке списання вважається доходом людини, і в цьому випадку, він повинен зі списаної суми заплатити податок на доходи фізосіб. Щоб цього не робити, угоди проводять через факторингову компанію, яка спочатку викуповує нерухомість і тільки після уцінки продає її за зниженою ціною людині - за 40% вартості і так закривається угода», - уточнив керуючий партнер ЮФ «Можаєв і Партнери» Михайло Можаєв. Пік таких перепродажів припав на 2014 рік і першу половину 2015 року.

Але останнім часом більш поширений другий випадок - так звана загарбницька схема. При якій проблемний позичальник навіть не знає, що Фонд гарантування вкладів фізосіб або банк-кредитор перепродали через факторингову компанію закладену за кредитом нерухомість третій особі.

Після листа Мін'юсту повинні зійти нанівець обидві схеми. Оскільки нотаріуси перестануть завіряти подібні угоди.

«Вони не зважаться порушити пряму заборону. Інакше їх позбавлять ліцензій», - підтвердив Можаєв.

Коментарі
Додати коментар