До новин

Порошенко підписав закон «Про судоустрій і статус суддів»

14 липня, 2016
Законодавство
Порошенко підписав закон «Про судоустрій і статус суддів»

Президент України Петро Порошенко підписав нову редакцію закону «Про судоустрій і статус суддів», який дозволить реалізувати положення прийнятих парламентом змін до Конституції держави в частині правосуддя.

Про це повідомляє прес-служба президента, передає інформаційний портал Банкрутство & Ліквідація.

Завданням закону є імплементація оновлених конституційних принципів здійснення правосуддя для забезпечення незалежності і деполітизації судової влади, посилення її відповідальності перед суспільством, впровадження нових принципів формування суддівського корпусу, посилення ролі громадськості з контролю за чеснотою і етичністю представників суддівського корпусу та оптимізація системи судоустрою.

Закон удосконалює процедуру кваліфікаційної оцінки всіх суддів, розпочату у відповідності з законом «Про забезпечення права на справедливий суд». Зокрема оцінювання буде проводитися за критеріями компетентності (професійної, особистої, соціальної тощо), професійної етики та чесноти. Кваліфікаційні оцінки за критерієм професійної компетентності виконуватимуться з урахуванням принципів інстанційності та спеціалізації.

Крім того, закон передбачає перехід до триланкової судової системи та утворення протягом шести місяців з моменту вступу в силу нового Верховного суду, у складі якого будуть діяти Велика палата, функцією якої є уніфікація судової практики та вирішення юрисдикційних спорів, і чотири касаційні суди, функцією яких є розгляд справ у касаційному порядку.

У частині правосуддя встановлені кваліфікаційні вимоги до кандидатів на посаду судді. Так, на посаду судді може бути призначено громадянина України, не молодшого тридцяти і не старшого шістдесяти п'яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права не менше п'яти років, володіє державною мовою і відповідає встановленим критеріям професійної компетентності, порядності та професійної етики.

Зазначається, що судді призначатимуться виключно за результатами публічного конкурсу та кваліфікаційного оцінювання як його складової. У конкурсі на посаду судді Верховного суду будуть мати право брати участь як діючі судді, так і кандидати з не менш ніж 10-річним стажем наукової роботи у сфері права або адвокатської діяльності.

«Законом закріплено і нову підставу для звільнення судді від посади – непідтвердження легальності джерел походження доходів і майна. Закон містить низку нових механізмів для запобігання корупції в судовій системі: повний моніторинг способу життя судді, обов'язок подання Декларацій чесноти і родинних зв'язків тощо. Передбачено створення при Вищій кваліфікаційній комісії суддів України Громадської ради чесноти, яка буде сприяти ВККС у встановленні відповідності судді або кандидата на посаду судді критеріям професійної етики і чесноти», - наголошується в повідомленні.

Новини за темою: Порошенко підписав закони про реформування системи виконання судових рішень

Закон вводить нові підходи до розподілу повноважень між органами суддівського управління. Уточнюється, що дисциплінарні повноваження стосовно суддів будуть передані до Вищої ради правосуддя, а Вища кваліфікаційна комісія суддів зосередиться на вирішенні кваліфікаційних питань, включаючи проведення кваліфікаційної оцінки суддів, відкритих конкурсів на посади, спеціального навчання суддів. Такий підхід повністю відповідає європейським стандартам і неодноразово рекомендований Венеціанською комісією.

«Закон «Про судоустрій і статус суддів» є логічним продовженням змін до Конституції України щодо правосуддя і вводиться в дію одночасно з ними, наприкінці вересня цього року. До цього часу повинен бути прийнятий також закон «Про Вищу раду юстиції», робота над яким зараз триває. Також необхідно завершити роботу над новим процесуальним законодавством і щоб Верховний суд з новою структурою та новим складом запрацював у першому кварталі 2017 року», - зазначив координатор Ради з питань судової реформи Олексій Філатов.

Згідно з повідомленням, у законі враховано всі ключові рекомендації Венеціанської комісії, що стосуються судоустрою і статусу суддів.

Коментарі
Додати коментар