До статей

Аналіз: Як новий закон може завадити Коломойському повернути собі Приватбанк

17 грудня, 2019
Аналітика
Аналіз: Як новий закон може завадити Коломойському повернути собі Приватбанк

У випадку набуття чинності закону щодо функціонування банківської системи, який Кабмін напередодні зареєстрував в Раді, та відсутності рішень по-суті в інших справах Приватбанку, Ігор Коломойський не зможе повернути банк.

Така ж доля на чекає власників або учасників інших банків, які оскаржують рішення НБУ чи Фонду гарантування вкладів, Мінфіну та Кабміну.

Ключових змін щодо судової системи, які вносяться у законодавство про банки, три.

Перша стосується змін до Кодексу України адміністративного судочинства.

Так, в кодексі з'являться дві нові статті – 266.1 і 266.2.

Остання з них передбачає, що тепер усі справи щодо виведення банків з ринку, які стосуються оскарження рішень НБУ, Фонду гарантування вкладів, Мінфіну та рішень Кабміну будуть розглядатись інакше.

В таких випадках справи не будуть розглядатись в класичній трирівневій судовій системі.

Буде два рівня. Адміністративні справи будуть розглядатись спочатку у порядку загального позову Верховним судом. Судом апеляційної інстанції буде Велика Палата Верховного Суду.

Позовну заяву можна буде подати тільки протягом трьох місяців з моменту оприлюднення оскаржуваного рішення. Суд за наслідками розгляду зможе "задовольнити позов повністю або частково, або відмовити в його задоволенні повністю або частково".

Судове рішення набиратиме законної сили тільки після закінчення строку подання апеляційної скарги. Проте сам факт подання позову та відкриття провадження не зможе зупинити рішення, яке оскаржується. Тобто, якщо ухвалене рішення про виведення банку з ринку, ніякий позов це уже не зупинить.

Друга зміна – суд зможе використовувати "як підставу для власної оцінки" та зможе покладатись виключно "на кількісні та якісні оцінки та висновки", що були зроблені Нацбанком або Фондом гарантування вкладів, на підставі яких були прийняті оскаржувані рішення.

Тут є певні виключення: для випадків, коли таке рішення було ухвалене з істотним порушенням, або оцінки та висновки ґрунтуються на  очевидних помилкових відомостях або там наявні очевидні розбіжності та логічні протиріччя.

Раніше суд покладався на власні не профільні оцінки та висновки, щодо фінансової діяльності банків.

Третя – стосується змін до Закону "Про банки та банківську діяльність" (статті 78 і 79). Головне тут – що розпочата процедура ліквідації банку не може бути зупинена чи призупинена у разі визнання незаконним рішення НБУ чи Фонду гарантування вкладів.

У разі визнання рішення незаконним та його скасування власники банку зможуть отримати виключно відшкодування шкоди, заподіяне таким рішенням. Сам банк з його активами вони уже ніяк не зможуть повернути.

Довести шкоду повинні учасники банку. Розмір такої шкоди повинен бути визнаний міжнародною аудиторською фірмою.

Загальне. Відповідні законодавчі зміни будуть стосуватись усіх ситуацій із виведенням неплатоспроможних банків. Йдеться не тільки про кейс Приватбанку.

Щодо Приватбанку. За словами співрозмовника, який брав участь у розробці законопроекту, якщо відповідний законопроект набуде чинності ще до ухвалення ключових рішень сьогоднішніх судів по справі Приватбанку, то судовий процес буде відбуватись уже в інших судах.

Тоді справу, за новим законом, уже розглядатиме Верховний суд, а апеляцію розглядатиме Велика Палата Верховного Суду. Крім цього, сам банк уже власник після цього отримати не зможе, і претендуватиме лише на відшкодування.

Один з ключових судових процесів – розгляд апеляції Нацбанку на рішення Окружного адмінсуду м.Києва про оскарження неплатоспроможності Приватбанку, який розглядає Шостий апеляційний адміністративний суд. Перше засідання – 19 грудня.

 

За матеріалами: Економічна правда

Коментарі
Додати коментар