До новин

Зміни законодавства: юристка розповіла, чи стане менше спорів щодо іпотечного майна

15 вересня, 2021
Законодавство
Зміни законодавства: юристка розповіла, чи стане менше спорів щодо іпотечного майна

6 вересня набув чинності Закон України №1701-IX, котрий створює передумови для посилення прозорості системи реалізації арештованого майна з дотриманням принципу нотаріального засвідчення фактів для надання їм юридичної вірогідності, підвищення ефективності виконання судових рішень, вдосконалення нормативного регулювання, а також усунення суперечностей між чинними актами в частині реалізації активів у межах процедури виконавчого провадження.

Старший партнер PRAVO GARANT Анастасія Доброчинська у своїй колонці на ЮГ пояснила, як нововведення вплинуть на учасників ринку, повідомляє інформаційний портал «Банкрутство & Ліквідація».

З аналізу Єдиного реєстру судових рішень вбачається, що спори стосовно іпотечного майна, в т.ч. його реалізації, а також оспорювання державної реєстрації права власності на предмет іпотеки за іпотекодержателем входять у ТОП-5 найпопулярніших справ.

Доброчинська уточнює, що при цьому судова практика досить мінлива, як і законодавство у цій сфері, яке досить часто змінювалося.

"Тож юридична спільнота має надію, що теперішнє чітке врегулювання питання реалізації іпотечного майна через електронний аукціон у порядку, визначеному Мін’юстом, або за фіксованою ціною щодо майна, оціночна вартість якого не перевищує 30 мінімальних розмірів заробітної плати, (окрім нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден незалежно від вартості такого майна) усуне суперечності і розбіжності в процедурі реалізації іпотечного майна та, як наслідок, зменшить кількість відповідних спорів, зробить перспективу їх розгляду більш прогнозованою", - зазначила вона.

Позитивним нововведенням юристка називає неспростовне право боржника виконати вимогу за основним зобов’язанням чи ту її частину, виконання якої прострочене, разом з відшкодуванням будь-яких витрат та збитків, завданих іпотекодержателю до дня продажу предмета іпотеки на електронному аукціоні.

"По-перше, ця норма забезпечує дотримання інтересів боржника, адже таке виконання не може бути обмежене і є підставою для припинення реалізації предмета іпотеки на електронному аукціоні. По-друге, вона не порушує права іпотекодержателя, тому що містить умову про відшкодування боржником разом з погашенням заборгованості будь-яких витрат та збитків, цим іпотекодержателем понесених", - констатує вона.

Чи забезпечать нові норми прозорість процедури реалізації арештованого майна, чи гарантуватимуть безспірність прав іпотекодержателя при задоволенні його вимог та чи призведуть до зменшення кількості судових спорів та однозначності судової практики з цього питання, ми зможемо проаналізувати лише через деякий час після практичної імплементації Закону.

Коментарі
Додати коментар