До новин

У ФГВФО прокоментували ситуацію стосовно Укрінбанку

21 липня, 2016
Резонансні справи
У ФГВФО прокоментували ситуацію стосовно Укрінбанку

У Фонді арантування вкладів фізосіб вважають, що сумнівні судові рішення у справі про законність ліквідації ПАТ «Укрінбанк» та внесені на підставі них зміни до Єдиного державного реєстру можуть обернутися для держави, позичальників та вкладників банку значними фінансовими втратами.

Про це інформаційному порталу Банкрутство & Ліквідація повідомили у прес-службі Фонду.

«З метою уникнення невідворотних наслідків Фонд подав до правоохоронних органів – Генеральної Прокуратури, Служби Безпеки та Національного антикорупційного бюро України – заяви про вчинення кримінальних правопорушень», - наголосили у ФГВ.

У пресс-службі нагадали, що з 25 грудня 2015 року Фонд виведення з ринку Укрінбанку, щодо якого 24 грудня Правлінням НБУ було прийнято постанову про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.

«На той час було зафіксовано порушення ПАТ «УКРІНБАНК» банківських нормативів, в т.ч. нормативу миттєвої ліквідності (Н4), який після віднесення вказаного банку до категорії проблемних не був приведений в погоджений із Національним банком України строк у відповідність до вимог чинного законодавства та станом на 01.12.2015р. дорівнював «0» нулю (за нормативним значенням не менше 30%). Крім того, у період з жовтня по грудень 2015 року значно збільшився обсяг негативно класифікованих активів, що свідчило про значне погіршення якості кредитного портфеля», - додають у ФГВ.

Як повідомлялося на сайті НБУ,  з осені 2015 року спостерігався значний відплив коштів, стабілізувати ліквідність банку не вдавалося. До НБУ надходила значна кількість скарг від клієнтів про неповернення Укрінбанк вкладів та невиконання розрахункових документів. Станом на 21 грудня 2015 року на балансі банку обліковувались розрахункові документи клієнтів, що невиконані в строк з вини банку (картотека), на загальну суму 52 млн грн, що накопичувались протягом попередніх 2,5 місяців. Це невиконані платежі юридичних та фізичних осіб у тому числі – платежі соціального призначення.

У грудні 2015 року Фонд оголосив пошук потенційних інвесторів для виведення банку з ринку. У січні термін прийому заявок було подовжено. Утім, потенційні інвестори не заявились. Відтак, з 23 березня 2016 року було розпочато процедуру ліквідації банку, відповідно до постанови Правління НБУ від 22 березня 2016 р. № 180 «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ «Укрінбанк».

У ході здійснення процедури виведення банку з ринку, Фондом було виплачено понад 1,78 млрд грн. Варто наголосити, що виплати гарантованої суми відшкодування вкладникам здійснювались за рахунок кредитних коштів, залучених Фондом у Міністерстві фінансів України. Іншими словами, виплати вкладникам ПАТ «УКРІНБАНК» фінансувалися за рахунок бюджету.

За час виведення банку ринку уповноваженою особою Фонду до правоохоронних органів направлено 11 заяв про вчинення кримінальних правопорушень, на загальну суму збитків 864,28 млн грн, у тому числі 3 заяви відносно власників, керівників та службових осіб банку.

Окружний адміністративний суд м. Києва, розглянувши справу №826/5325/16, за позовом одного з міноритарних акціонерів банку, прийняв рішення від 29 квітня 2016 року, яким фактично відмінив запроваджену в ПАТ «УКРІНБАНК» процедуру ліквідації.

При цьому, суд не став перевіряти дотримання банком економічних показників. (Нагадаємо, саме порушення банківських нормативів стало підставою віднесення банку до категорії неплатоспроможних). Натомість – надав власне тлумачення норми ч. 8 ст. 75 Закону України «Про банки і банківську діяльність», вказавши, що віднесення проблемного банку до категорії неплатоспроможних може мати місце виключно після спливу 180-денного строку після оголошення його проблемним. Хоча норма закону зобов’язує НБУ не пізніше ніж через 180 днів з дня віднесення банку до категорії проблемних прийняти рішення про визнання діяльності банку такою, що відповідає законодавству, або про віднесення банку до категорії неплатоспроможних.

13 липня 2016 року Київський апеляційний адміністративний суд приймає Ухвалу, якою рішення суду Окружного адміністративного суду залишається без змін, а запроваджена у ПАТ «УКРІНБАНК» ліквідація фактично визнається незаконною. Зважаючи на обставини, що склалися, Виконавчою дирекцією Фондуз метою збереження активів банку та запобігання їх втрати, а також для захисту прав вкладників та кредиторів банкубуло прийнято рішення про подовження повноважень Уповноваженої особи Фонду на здійснення ліквідації ПАТ «Укрінбанк» Ірини Білоїдо настання однієї з двох обставин:

-  прийняття Вищим адміністративним судом України остаточного рішення у судовій справі №826/5325/16 або

-  погодження Національним банком України нових керівників банку та повернення ліцензії на здійснення банківської діяльності ПАТ «УКРІНБАНК».

14 липня Фонд гарантування подав касаційну скаргу на рішення апеляційного суду, вказуючи на некоректне застосування норм матеріального права, порушення процесуального закону та невідповідності висновків суду фактичним обставинам справи.

При цьому, зацікавлені особи, серед яких і колишні акціонери банку, за одну ніч внесли зміни до Єдиного державного реєстру (ЄДР). У результаті - ПАТ «Укрінбанк» було перейменовано в ПАТ «Укрінком», а місце розташування юрособи змінено із Києва на м. Сєвєродонецьк Луганської області. Кінцевим бенефіціарним власником у ЄДР значиться Клименко Володимир Олександрович, у минулому - голова Спостережної Ради, власник істотної участі ПАТ «Укрінбанк».

Станом на сьогодні, невстановлені особи намагаються заволодіти активами банку і перевести їх на третю компанію. У тому числі, мова йде і про рахунки великих вкладників банку. При цьому, не здійснюються спроби відновити банківську ліцензію НБУ. Зважаючи на це, є всі підстави стверджувати, що особи, які стоять за ПАТ «Укрінком» не зацікавлені у відновленні роботи банку та задоволенні вимог його кредиторів. Натомість, перереєстрація юрособи дозволить великим позичальникам, серед яких чимало афілійованих із акціонерами банку осіб, уникнути погашення своїх кредитів.

Крім того, невідомі почали чинити тиск на уповноважену особу Фонду, надсилати погрози життю через смс-повідомлення та намагатись протиправно проникнути до приміщення банку і заволодіти ним.

Зважаючи на усі вищенаведені обставини, Фонд закликаВ правоохоронні органи та органи досудового розслідування негайно вжити заходів реагування з метою уникнення невідворотних наслідків, втрати належного державі (в особі Фонду) нерухомого майна та припинити незаконні дії.

Коментарі
Додати коментар