До новин

Спілка вкладників Дельта Банку судиться з НБУ за 9 млрд грн

06 червня, 2017
Резонансні справи
Спілка вкладників Дельта Банку судиться з НБУ за 9 млрд грн

Госпсуд Києва 19 травня відмовив громадській організації «Спілка вкладників АТ «Дельта Банк» в задоволенні позову до НБУ та ліквідатора Дельта Банку про визнання недійсним договору застави майнових прав від 04.03.2014 №08/ЗМП.

Про це повідомляє інформаційний портал Банкрутство & Ліквідація із посиланням на «Фінбланс».

Згідно з судовими матеріалами, 04.03.2014 НБУ і Дельта Банк уклали кредитний договір №08, за яким НБУ надав банку кредит для збереження ліквідності у сумі 1,73 млрд грн до 10.06.2015 під 19,5% річних. Забезпеченням за кредитом виступають майнові права за кредитними договорами Дельта Банку з юридичними та фізичними особами на 9 млрд грн.

Цей договір став підставою для позачергового задоволення кредиторських вимог НБУ до Дельта Банку, що, на думку вкладників цього збанкрутілого банку, порушує їх права як кредиторів 4-ої черги (вкладники «200+», - ред.), відповідно до ст. 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», оскільки розмір коштів, що будуть відшкодовані вкладникам змінюється.

Серед підстав недійсності цього договору, «Спілка вкладників АТ «Дельта Банк» називала ту обставину, що угода є змішаним договором (визначає умови застави та відчуження прав на нерухомість (іпотеку), який укладений у простій письмові формі, тоді-як в силу ст. 18 Закону України «Про іпотеку» підлягає нотаріальному посвідченню; договір застави майнових прав від 04.03.2014 №08/ЗМП не містить погоджених істотних умов такого договору щодо предмету застави; предмет застави за договором не відповідає вимогам постанови правління НБУ від 24.02.2014 №91, оскільки заборгованість за кредитними портфелями інших банків на дату взяття їх банком на баланс кваліфікувалася як проблемна чи безнадійна.

Водночас суд зауважив, що будь-яких спеціальних норм, які б надавали громадським організаціям право здійснювати представництво інтересів вкладників (кредиторів) банку, що ліквідується, чинне законодавство України не містить.

«Громадська організація «Спілка вкладників АТ «Дельта Банк» не обґрунтовує свої позовні вимоги саме здійсненням представництва в суді/захистом прав та інтересів інших конкретних осіб (іншої конкретної особи), тобто не визначає чіткого переліку вкладників, в інтересах яких звертається, а навпаки, вказує на наявність підстав для захисту інтересів самої організації як такої, що захищає невизначене коло вкладників банку.

Виступаючи самостійно у правовому статусі позивача та зазначаючи про порушення прав вкладників загалом (вцілому), Громадська організація «Спілка вкладників АТ «Дельта Банк» не довела, яким чином укладення відповідачами договору застави майнових прав порушує права саме громадської організації, яка стороною оспорюваного нею договору не є, тоді-як доводи про порушення прав вкладників можуть лише свідчити про так зване опосередковане порушення прав позивача, з огляду на статутні цілі та завдання його діяльності як громадської організації, однак таке опосередковане порушення в будь-якому разі не вважається порушенням прав позивача в розумінні ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, тобто у даному разі відсутнє безпосереднє порушення прав чи інтересів позивача як громадської організації.

Кожен з вкладників, власне, не позбавлений можливості звернутись з відповідним позовом до суду, тоді-як позов у даній справі подано саме Громадською організацією «Спілка вкладників АТ «Дельта Банк», яка і повинна довести порушення своїх власних прав та законних інтересів.

З огляду на недоведення позивачем порушення його прав, доводи останнього про порушенням вимог законодавства при укладенні договору застави майнових прав від 04.03.2014 №08/ЗМП між Національним банком України та Публічним акціонерним товариством «Дельта Банк», судом не досліджуються на предмет наявності у зв`язку з такими доводами підстав для визнання договору недійсним», - йдеться в рішенні суду від 19.05.2017.

Як раніше повідомляв інформпортал Банкрутство & Ліквідація, невраховані збитки Дельта Банку становлять 42 мільярди гривень.

Коментарі
Додати коментар