До новин

Банки в Україні не повертають гроші через загрозу банкрутства, юристи радять вкладникам позиватися до НБУ

06 травня, 2016
Банкрутство фінустанов
Банки в Україні не повертають гроші через загрозу банкрутства, юристи радять вкладникам позиватися до НБУ

Суди надають банкам можливість не повертати своєчасно гроші вкладників, при цьому фінансові установи не визнаються банкрутами. В таких випадках юристи радять вкладникам виставляти претензії НБУ.

Про це повідомляє інформаційний портал Банкрутство & Ліквідація із посиланням на DW.

Якщо банк прострочує впродовж п'яти робочих днів виконання хоча б двох відсотків своїх зобов'язань перед вкладниками, то Національний банк України (НБУ) має визнати його неплатоспроможним. Такі умови прописані в законі «Про банки й банківську діяльність». Однак, судячи з усього, банки знайшли можливість оминути цю норму: вони здобувають через суд відстрочку платежу і таким чином уникають банкрутства.

До таких кроків вдалися, зокрема, Платинум Банк, що відноситься до групи великих установ, та Фінбанк з групи середніх. Перший заборгував 250 мільйонів гривень компанії МТС (3,57 відсотка від усіх зобов'язань банку), а другий - 79,95 мільйона гривень міжнародному аеропорту «Бориспіль» (14 відсотків від усіх зобов'язань банку). Обидва вкладника подали позови в суди щодо повернення грошей, і суди ухвалили рішення на їхню користь.

Але банки, в свою чергу, теж звернулися до судів, аби відстрочити виплати депозитів. Такий крок фінустанови пояснили тим, що повернення цих грошей відразу призведе до їхнього банкрутства. «Банк не відмовляється від виконання своїх зобов'язань перед позивачем, але просить відстрочити їх виконання для уникнення наслідків неплатоспроможності», - йдеться в рішенні Господарського суду Києва в справі Платинум Банку.

Врешті-решт суди врахували такий аргумент і надали обом банкам відстрочки у поверненні грошей на кілька місяців.

З початку 2014 року в Україні збанкрутувало вже більше 70 банків. Більша частина з них втратила платоспроможність саме через брак грошей і неможливість вчасно розрахуватися з вкладниками. В НБУ не змогли пояснити, чому не застосовують заходів впливу до банків, які блокують повернення депозитів через суд, пославшись на банківську таємницю. Але неофіційно там розповіли, що жодної скарги від вкладників банків нібито не надходило.

Юристи радять вкладникам не миритися з ситуацією, що склалась. «Якщо банк з вкладниками не розрахується, а Національний банк своєчасно не введе тимчасову адміністрацію в банк, у подальшому у вкладників з'являться підстави для визнання дій НБУ неправомірними та стягнення збитків з держави Україна», - говорить керуючий партнер адвокатського об'єднання Suprema Lex Віктор Мороз.

У випадках, коли банки не повертають клієнтам гроші, громадяни опиняються ще в більш складній ситуації, ніж підприємства. Для звичайних вкладників все ускладнюється ще й через те, що вони не володіють правдивою інформацією щодо реальної ситуації в банку.

Згідно із законодавством, все що відбувається з банком до дня визнання його неплатоспроможним є банківською таємницею. «Вкладники не мають уявлення про те, які дії вже здійснені НБУ щодо банку і які наслідки це може мати. Відстрочка виконання рішення по стягненню депозиту є тим інструментом, який в подальшому призведе до неодержання вкладником повної суми депозиту, крім гарантованих державою», - говорить адвокат юридичної фірми «U&G Partners» Андрій Безсмертний. Крім того, для громадян, які не можуть повернути з банків свої гроші, затягування з банкрутством означає зависання їхніх вкладів на невизначений термін.

За законом, після того, як банк визнається неплатоспроможним, Фонд гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО) розпочинає виплати депозитів на суму до 200 тисяч гривень вже через декілька тижнів.

У фонді визнають, що зараз на ринку багато проблем саме через поганий нагляд за банками в минулому. «Треба було раніше проводити тотальну чистку банківської системи, ще в період, коли вона тільки починала працювати. Тоді зараз у нас би не було стільки неплатоспроможних банків», - говорить директор юридичного департаменту ФГВФО Віктор Новіков.

Коментарі
Додати коментар