До новин

Веревський і олійний пул Дельта Банку на 5 млрд: спір розгляне ВС

28 липня, 2021
Резонансні справи
Веревський і олійний пул Дельта Банку на 5 млрд: спір розгляне ВС

20 липня Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду вирішив передати на розгляд Великої Палати Верховного Суду справу, в межах якої судами першої та апеляційної інстанції було задоволено позов ТОВ "Фінансова компанія "Скай" та визнано укладеним між позивачем і Дельта Банком договір про відступлення прав вимоги за 5-мільярдним пулом активів Дельта Банку, який був реалізований на аукціоні в червні-2019.

Про це повідомляє інформаційний портал «Банкрутство & Ліквідація» із посиланням на Finbalance.

"Правова проблема має виключний характер ... та підлягає вирішенню саме Великою Палатою Верховного Суду з метою розвитку права, формування єдиної правозастосовної практики та забезпечення розумної передбачуваності судового рішення як складової частини принципу правової визначеності в подібній категорії справ…

Окремо під час встановлення правильного правозастосування вказаних норм цивільного законодавства має бути вірно та однозначно визначений і статус НБУ в спірних правовідносинах з урахуванням положень норми частини сьомої статті 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", якою встановлено обмеження НБУ на втручання в діяльність Фонду [гарантування вкладів]", - йдеться в ухвалі Верховного Суду.

5 квітня 2021 року Верховний Суд за клопотанням ФГВФО зупинив дію рішення Госпсуду м.Києва від 12.10.2020 у справі №910/6939/20 (до закінчення його перегляду в касаційному порядку), яким було задоволено згаданий позов ТОВ "Фінансова компанія "Скай".

Касаційні скарги на рішення суду першої інстанції, а також на постанову Північного апеляційного госпсуду від 27.01.2021, якою воно було залишене без змін, подали ФГВФО, НБУ, Укрексімбанк, Дельта Банк (в особі його ліквідатора).

Цей спір стосується продажу прав вимоги Дельта Банку за кредитними договорами ПАТ "Іллічівський олійножировий комбінат", ПАТ "Одеський олійножировий комбінат", ТОВ "ВКФ "Олір" ЛТД". У забезпеченні – 39 тис. м² промислової нерухомості (олійножировий комбінат з обладнанням) та земельна ділянка (площа 8,6 га) у м. Чорноморськ Одеської області; олійножировий комбінат площею 31 тис. м², з обладнанням з виробництва маргарину, кулінарних та кондитерських жирів, соняшникової олії та майонезу, розташований в м. Одеса на земельній ділянці площею 5,34 га.

Частина спірних активів - у заставі НБУ й Укрексімбанку.

ТОВ “ФК “Скай” (кінцевий бенефіціар - Андрій Веревський) стало переможцем вказаного аукціону з пропозицією 182,5 млн грн (відповідно дисконт становив 96%).

Ця ж фінкомпанія в березні-2019 з пропозицією 906 млн грн вже перемагала на аукціоні ФГВФО, на якому продавалися ці ж активи Дельта Банку. Однак тоді угода була заблокована судом на вимогу третьої особи.

8 липня 2019 року НБУ скасував своє рішення щодо погодження реалізації вказаного пулу активів, мотивуючи тим, що “проведений аукціон відбувся з наявністю обставин та можливих маніпуляцій зі сторони покупця, які могли вплинути на результат торгів та реалізацію майна за заниженою вартістю” (цитата).

9 липня 2019 року ФГВФО ухвалив рішення про скасування результатів торгів, проведених 07.06.2019. Фонд зауважив, що керувався при цьому в т.ч. рішенням правління НБУ про скасування погодження продажу відповідного пулу активів.

12 жовтня 2020 року Госпсуд Києва скасував зазначені рішення НБУ та ФГВФО.

Історію з продажем Фондом гарантування олійно-жирових активів Дельта Банку для фінкомпанії А.Веревського розслідувало ДБР.

ФГВФО заявляв, що Північний апеляційний госпсуд, залишивши без змін рішення суду першої інстанції, "по суті, визнав правомірною купівлю пулу кредитів АТ «Дельта Банк» покупцем, який штучно витіснив конкурентів з боротьби за актив" (цитата).

Загальний обсяг кредиторських вимог Укрексімбанку до Дельта Банку, які були забезпечені в т.ч. згаданими олійно-жировими активами, - 1,44 млрд грн.

За даними НБУ, на початок грудня 2019 року борг Дельта Банку по рефінансуванню становив 4,9 млрд грн.

ФГВФО виплатив компенсації вкладникам Дельта Банку в межах гарантійної суми на 15,9 млрд грн (97% запланованих виплат).

Раніше ФГВФО оцінював можливі втрати кредиторів Дельта Банку “внаслідок доведення його до банкрутства” (цитата) на суму щонайменше 24,5 млрд грн.

При цьому Фонд гарантування заявляв, що ринкова вартість активів Дельта Банку була визначена незалежними оцінщиками на рівні 27,4 млрд грн, або 30% від суми, зазначеної «на папері» на 01.01.2017 (94,27 млрд грн).

Коментарі
Додати коментар