До статей

Михайло Сокольвак: Кодекс з процедур банкрутства поліпшить розрахункову дисципліну

19 липня, 2019
Думки
Михайло Сокольвак: Кодекс з процедур банкрутства поліпшить розрахункову дисципліну

Арбітражний керуючий Михайло Сокольвак у коментарі інформаційному порталу «Банкрутство & Ліквідація» висловив свої думки щодо ролі арбітражного керуючого у процесі банкрутства українських підприємств та про недоліки нового Кодексу з процедур банкрутства.

Професія арбітражного керуючого має велику перспективу, оскільки за своєю суттю арбітражний керуючий - це антикризовий менеджер. Економіка України на сьогодні знаходиться в кризовому стані, а тому роботи з введенням в дію нового Кодексу з процедур банкрутства буде достатньо.

Як викладач розпочну з теорії , оскільки потрібно мати уявлення, що таке процедура банкрутства та яка її роль у ринкових відносинах.

Причина банкрутства це неспроможність суб’єкта господарювання в установленні строки погасити зобов’язання. У розвинутих країнах в таких , як Німеччина і США, 1-2% суб’єктів господарювання проходять процедуру банкрутства. Загально відомо, що навіть президент США Дональд Трамп декілька разів проходив вище зазначену процедуру.

Банкрутство є невід’ємним механізмом у ринкових відносинах.

Як правило процедура банкрутства направлена на відновлення платоспроможності, і навіть діючий в Україні Закон називається «Відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Щодо суті покладеної в основу процедури, то це відновити діяльність боржника або його ліквідувати.

Тобто основна мета, яку переслідує законодавство про банкрутство, це зміна власника на ефективного або ліквідація, але у випадку, коли нічого з боржником вдіяти не можна.

Перейдемо до практики, як, на мою думку, проходять процедури банкрутства в Україні.

Як механізм відновлення процедура банкрутства застосовується не часто, в основному – це процедура ліквідації, яка закінчується припиненням діяльності,  розпродажем активів боржника та виключенням з державного реєстру юридичної особи.

Причина - суб’єкт господарювання довгий час перебуває в стані неплатоспроможності, але продовжує проводити виробничу діяльність , погіршуючи свій економічний стан. А також інших господарюючих суб’єктів, які вступають з ним у відносини.

Новий Кодекс України з процедур банкрутства частково врегульовує проблему, змінюються підстави для порушення провадження, не потрібні триста мінімальних заробітних плат, як було раніше.

Кредитор отримує право вибору йти через виконавче провадження чи порушувати справу про банкрутство.

Новий Кодекс з процедур банкрутства після його введення стане запобіжником, поліпшиться розрахункова дисципліна та в цілому економічна ситуація в Україні.

Новелою Кодексу є запровадження субсидіарної відповідальності керівника боржника та засновників. По даному питанню вже існує судова практика ВС КГС України.

У ситуації, яка склалася, змінюється роль арбітражного керуючого як основної фігури при проведенні процедури банкрутства.

Новий Кодекс має суттєві переваги порівняно з діючим законом. Вирішується питання з оплатою винагороди, яка встановлена в розмірі трьох мінімальних заробітних плат, а також встановлено позачергова виплата додаткової винагороди в розмірі трьох відсотків від вартості проданого майна банкрута. Кодекс вводить економічні стимули для арбітражного керуючого, що буде позитивним фактором при проведенні процедур банкрутства.

Негативним фактором нового Кодексу, про що неодноразово заявляли колеги, а також казали на засіданні координаційної ради по створенню СРО, це - п. 4 ст. 28 Кодексу, де комітету кредиторів надано право в будь-який час звернутись до господарського суду з клопотанням про відсторонення арбітражного керуючого від виконання повноважень, незалежно від наявності підстав.

Коментарі
Додати коментар